پنج شنبه, 02 ارديبهشت 775 18:55

در صورت وحدت نظر مسئولان عالی کشور، قدرت های فرامنطقه ای مجبور به کنارآمدن با ایران خواهند شد

درصورت وحدت نظر مسئولان عالی کشور در مسائل منطقه، وزن ژئوپلیتیکی ایران نسبت به رقبای استراتژیک ایران یعنی (عربستان سودی و ترکیه) افزایش پیدا خواهد کرد و قدرت های فرامنطقه ای مجبور به کنار آمدن با ایران خواهند شد.

یکشنبه 27 خردادماه 1396- امروز به دعوت رییس سازمان غذا و دارو، در همایش داروسازان بسیجی شرکت و سخنرانی کردم. عنوان صحبت‌هایم بحران های ژئوپلیتیکی غرب آسیا با تأکید بر بحران سوریه بود.
با طرح یک سوال اساسی وارد بحث اصلی شدم؛ اینکه چرا منطقه غرب آسیا دچار بحران ژئوپلیتیکی شده است؟
در پاسخ گفتم منطقه غرب آسیا مورد هدف قدرت های بزرگ آمریکا، روسیه، اروپا، هند و چین قرار گرفته است، این منطقه دارای گسل های استراتژیک است و در مرحله بحران ژئوپلیتیکی به سر می برد.
بحران ژئوپلیتیکی (Geopolitical Crisis) عبارت است از منازعه و کشمکش کشورها و گروههای متشکل سیاسی– فضایی بر سر کنترل و تصرف یک یا چند ارزش و عامل جغرافیایی. بحران ها سرچشمه و انواع مختلفی دارد و از لحاظ کارکردی منجر به خروج سیستم از حالت تعادل و بروز اخلال در وضعیت عادی و فرآیندهای فضای جغرافیایی زیستگاه انسان ها می گردد.
سپس اهداف قدرت های غربی را در طراحی بحران های ژئوپلیتیکی منطقه غرب آسیا شرح دادم و از روی نقشه آخرین وضعیت میدانی سوریه را شرح دادم.
در انتها گفتم به حول و قوه الهی ائتلاف ایران، روسیه، سوریه، عراق، حزب الله لبنان در تثبیت حکومت سوریه و انهدام وسیع گروههای تروریستی در عراق و سوریه تا کنون پیروز شده اند. موصل در مرحله آزادسازی کامل است و نیروهای ارتش و حشدالشعبی عراق به مرزهای سوریه رسیده اند و احتمالا تا پایان سال، وضعیت عراق تثبیت خواهد شد. سوریه راه حل نظامی ندارد و مذاکرات سیاسی و رسیدن به توافقات سوری- سوری با ضمانت بین المللی می‌تواند چاره ساز باشد. احتمال تجزیه عراق و سوریه وجود دارد.
در پایان تأکید کردم درصورت وحدت نظر مسئولان عالی کشور در مسائل منطقه، وزن ژئوپلیتیکی ایران نسبت به رقبای استراتژیک ایران یعنی (عربستان سودی و ترکیه) افزایش پیدا خواهد کرد و قدرت های فرامنطقه ای مجبور به کنار آمدن با ایران خواهند شد.