پنج شنبه, 10 -2668 21:35

می توان با الگوگیری از مدیریت بحران در دفاع مقدس، وضعیت امروز کشور را نیز مدیریت کرد

جمعه 7مهر 1396

ساعت 8 صبح به شهرستان فلاورجان از توابع اصفهان رفتم تا در همایش تخصصی جبهه فیاضیه سخنرانی کنم. جبهه فیاضیه یکی از جبهه های عملیات ثامن الائمه(ع) بود که رزمندگان فلاورجان در آن رشادت به خرج دادند.
پس از خیر مقدم حجت الاسلام والمسلمین قدوسی امام جمعه بخش مرکزی شهر، سخنرانی خودم را آغاز کردم و گفتم:
مردم فلاورجان در دوران دفاع مقدس یک‌هزار و ۳۰۰ شهید و ۲هزار و ۷۰۰ جانباز تقدیم کردند که در مقایسه با جمعیت آن زمان رقم بالایی است و نمایانگر ولایت‌مداری و ایمان مردم فلاورجان است.
جوانان زیر ۴۰ سال ما نمی‌دانند در انقلاب  و در جنگ  چه گذشت  و جبهه فیاضیه و آبادان و خرمشهر کجا بود و در این ۸ سال چه مصیبتی بر مردم ما وارد آمد.
برخی از رویدادها در طول تاریخ چند هزار ساله جهان دارای خاصیت انتشار و اشاعه فضایی و مکانی هستند، رویدادهایی که از یک نقطه آغاز شده اما در همانجا نمی‌ماند، با سرعت غیر قابل تصوری قدرت نفوذ پیدا می‌کند و از قلمروهای سرزمینی عبور می‌کند،  از ماهیت ملی تبدیل به ماهیت جهانی و فراملی می‌شود، افکار بشریت را تحت تاقیر قرار می‌دهد و حوادث پس از خود را می آفریند. رویداد سال  ۶1  هجری قمری و حماسه حسینی از این دست رویدادهاست، این حماسه‌ بعدها به حماسه‌های بهمن ۵۷ و مقاومت امروز سوریه و یمن و عراق تبدیل شده، مردم سوریه ۷ سال جنگیدند و ۹ میلیون نفر از سوریه و عراق و یمن در داخل و خارج کشورشان آواره شدند اما با ایستادگی خودشان حماسه آفریدند.
بدون تردید انقلاب ما شعاعی از حماسه عاشورا بود، شهیدان سند حقانیت، صلابت و عامل اقتدار و عزت و بالندگی ایران در طول صدها سال آینده خواهند بود، آن‌ها سند شکست ناپذیری و قدرت منطقه‌ای شدن ایران هستند.
سپس به درس هایی که می توان از دفاع مقدس آموخت اشاره کردم و گفتم نخستین درس از دفاع مقدس درس مدیریت در شرایط بحران است. ما در آن زمان باید کشور و جنگ را اداره می‌کردیم، در سطح راهبردی امام و مسئولان در صدر کشور و در جنگ فرماندهان برای پیروزی طرح ریزی کردند.
ما بعد از شکست حصر آبادان ۱۲ عملیات را طرح ریزی کرده بودیم و می‌دانستیم چه زمانی چه عملیاتی انجام دهیم و در آذر ماه سال ۶۰ در عملیات طریق القدس آزادی بستان، فروردین ۶۱ عملیات فتح المبین را انجام دادیم.
در  دوران دفاع مقدس و آن زمان ما استراتژی داشتیم و رزمندگان طی ۹ ماه ۴عملیات انجام دادند و در نتیجه  آن ۸ هزار کیلومتر مربع از مناطق اشغالی را آزاد کردند و بیش از ۲۵ هزار اسیر از دشمن گرفتیم، مدیریت بحران را می‌توان در شرایط فعلی با عبرت گیری از زمان جنگ در سطوح مختلف الگو قرار  داد.
در زمان جنگ همه عوامل قدرت ملی را به کار گرفتیم هرچند ظرفیت تهدید بالاتر از ظرفیت نیروهای مسلح ارتش و سپاه بود، اما امام خمینی(ره) بیش از 5/2 میلیون نفر از مردم را راهی جبهه کرد.
 در آن زمان ما ۱۲درصد تولیدات ملی را برای پشتیبانی جنگ گذاشتیم در حالی‌که صدام ۵۷ درصد منابع ملی عراق را گذاشت، در آغاز جنگ عراق ۳۵ میلیارد دلار ذخیره ارزی داشت و ۸۵ تا ۹۰ میلیارد دلار وام بلاعوض گرفت و در طول جنگ هم حدودا ۶۵ میلیارد دلار هزینه کرد، صدام از ۱۶ میلیون جمعیت آن زمان ۲ میلیون نفر را با زور به جنگ آورد و در ابتدای جنگ که ۱۲ لشکر و تیپ مسلح داشت، آخر  جنگ  به  بیش از ۵۰ تیپ  ولشکر رسید. ارتش عراق در ابتدا جنگ ۳۶۰ هواپیما داشت اما به رغم انهدام بسیاری از جنگنده های آن توسط ایران، آخر  جنگ به 600 جنگنده مجهز بود که این نشان از حمایت کامل قدرت های جهانی از صدام بود.
داشتن سیاست خارجی جامعه نگر نیز درس ما از انقلاب و دفاع مقدس  است، نباید  جهت گیری  سیاست خارجی به سمت  یک منطقه خاص  باشد، بلکه جهت گیری سیاست خارجی ما باید به سمت همه دنیا منهای آنچه خط قرمز مااست باشد تا بتوانیم با روسیه و چین و هند و سایر کشورها نیز کار کنیم.
در ابتدای جنگ بنده ۲۸ سال داشتم، طرح شکستن حصر آبادان را در اردیبهشت سال ۱۳۶۰ در ستاد عملیات جنوب تهیه کردیم و به شورای عالی دفاع در  پایگاه هوایی دزفول ارائه دادیم، طرح را بنده ارائه کردم، بنی صدر و مرحوم ظهیر نژاد مخالفت کردند، اما با حمایت قاطعانه مقام معظم رهبری فعلیمان طرح تصویب شد، مرحوم ظهیر نژاد، فرمانده نیروی زمینی ارتش اعلام کردند که بایستی  این طرح را لشکر ۷۷  بپذیرد. من و  شهید حسن باقری به مدت ۳ ماه از  اهواز به ماهشهر و ستاد  لشکر ۷۷ خراسان می رفتیم  تا آنها را قانع کنیم و سرانجام با هماهنگی و وحدت سپاه و ارتش عملیات ثامن الائمه اجرا و حصر آبادان شکسته شد.
ما در زمان جنگ به جوانان میدان دادیم و به آنها اتکا کردیم، فرماندهان جنگ زیر ۳۰ سال سن داشتند و ما به جوان‌ها اعتماد کردیم و گردان‌ها را با فرماندهان جوان تشکیل دادیم.
جنگ عقلانیت می‌خواست، عراقی ها  در ۱۹ مهر سال ۵۹ از رود کارون ۲ پل ساختند و داشتند آبادان را محاصره می‌کردند، آن‌ها آبادان را ۲۷۰ درجه محاصره کرده بودند و راه زمینی نداشتیم.
امام(ره) در ۱۴ آبان ۵۹ فرمودند حصرآبادان باید شکسته شود، از آن زمان طرح ریزی آغاز شد که از محور  دارخوین و فیاضیه این دو پل تصرف شود، می خواستیم عقبه دشمن را از بین ببریم و دشمن را با تمام تجیهزاتش اسیر کنیم.
شکستن حصر آبادان یکی از ظرفیت‌های نیروهای جوان بود که ما باید هم اکنون از آن استفاده کنیم، ما در زمان جنگ استراتژی دشمن را فهمیدیم و در مقابل آن راهبرد خودمان را تدوین کردیم و او را شکست دادیم، در زمان جنگ کشور دو گفتمان نداشت، بلکه تحت یک گفتمان به پیروزی رسیدیم، اکنون هم برای اینکه بتوانیم در اقتصاد مقاومتی و عبور از شرایط فعلی پیروز شویم باید یک گفتمان داشته باشیم.
در زمان جنگ مردم به کمک دولت آمدند اکنون هم با مشارکت مردم در اقتصاد می‌توان اقتصاد مقاومتی را  شکل داد، هم اکنون  بیش از ۷۰درصد اقتصاد کشور دولتی  است و هزینه حقوق و امور جاری دولت بسیار بالا است و دیگر بودجه ای برای توسعه نمی‌ماند، اکنون بدون مشارکت مردم در اقتصاد مقاومتی کار جلو نمی‌رود و برنامه ششم بدون حضور مردم محقق نمی‌شود.
هم اکنون فضای مجازی شمشیر دولبه شده که در آن از یک سو علم و پیشرفت و ارتباطات و از سوی دیگر بالاترین تهدیدات فرهنگی و اخلاقی وجود دارد، چراکه یکی از عوامل انحراف جوانان و طلاق همین فضای مجازی است.
در این شرایط یکی از عوامل اصلی نجات دهنده فرهنگ ما فرهنگ حسینی، حفظ بنیان خانواده و روضه و زیارت عاشورا و حدیث کساء و حضور در مساجد و نمازهای جمعه و معرفت و توسل به ائمه اطهارعلیهم السلام است.
پس از مراسم به منزل اقوام و بستگان رفتم و اواخر شب به تهران بازگشتم.