دوشنبه, 17 -2668 07:44

سفر علمی به همراه دانشجویان دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران به استان هرمزگان

شنبه 25آذرماه 1396

شب گذشته به بندر عباس سفر علمی داشتم. قرار است در این سفر سه روزه، دانشجویانم در مقطع دکتری دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران را به بازدید علمی از مراکز اقتصادی و نظامی استان هرمزگان و جزیره بوموسی ببرم. در این سفر می خواهیم مسائل نظامی، سیاسی و اقتصادی این منطقه را بررسی کنیم و ارتباط این مسائل را با موضوع درس فرماندهی عملیات مشترک و مرکب که در ترم جاری به آنها می دهم تشریح کنیم.
ساعت 10 به پالایشگاه ستاره خلیج فارس رفتیم. دانشجویان از بخش های مختلف پالایشگاه بازدیدکردند. مهندس دادور رییس محترم پالایشگاه روند فعالیت واحدهای عملیاتی، تبدیلی و جانبی پالایشگاه را شرح داد.پالایشگاه ستاره خلیج فارس مدرن ترین پالایشگاه منطقه غرب آسیا با مساحت حدود 700هکتار در 25کیلومتری شهر بندرعباس واقع شده است. این پالایشگاه توسط متخصصان داخلی ساخته شده و نمادی از تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می رود. کاهش آلایندگی محیط زیست و خودکفایی کشور در تأمین فراورده های استراتژیک انرژی از جمله بنزین مهمترین دستاورد احداث این پالایشگاه میعانات گازی است. این پالایشگاه از میعانات گازی، حدود 24میلیون لیتر بنزین تولید می کند و برنامه ریزی شده تا اوایل سال آینده ظرفیت را به 40 میلیون لیتر برساند.دانشجویان پس از بازدید، در یک جلسه با رییس و معاونان پالایشگاه شرکت کردند و سؤالات خودشان را پرسیدند.
ساعت 15 به بندرشهید رجایی رفتیم. دانشجویان در نشستی مشترک با مدیران بندر شهید رجایی با آخرین دستاوردهای متخصصان حوزه دریایی و بندری کشور آشنا شدند و در جریان جدیدترین وضعیت عملیاتی بزرگترین بندر تجاری ایران قرار گرفتند.
معاون امور دریانوردی اداره کل بنادر استان هرمزگان بخش های مختلف بندر شهید رجایی را به دانشجویان نشان داد و به بیان مأموریت های تخصصی سازمان بنادر و دریانوردی و حیطه فعالیت آن در صنعت حمل و نقل دریایی کشور پرداخت. وی توضیحاتی را در خصوص برنامه های کلان سازمان بنادر برای ارتقای جایگاه بندر شهید رجایی در عرصه بین المللی و منطقه ای به اساتید و دانشجویان شرکت کننده در این نشست ارائه کرد.
در ادامه برنامه دانشجویان از بخش های مختلف پیشرفته‌ترین بندر کانتینری ایران دیدن کردند.
پایانه های ۱ و ۲ کانتینری، پایانه کالاهای متفرقه و عمومی، اماکن و تاسیسات نفتی بندر خلیج فارس و یک فروند کشتی فله بر متعلق به ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از جمله برنامه های بازدید بندر شهید رجایی بود.
برنامه تا اقامه نماز مغرب و صرف شام ادامه داشت.