چهارشنبه, 21 مهر 775 07:51

روز دوم سفر علمی به استان هرمزگان و بازدید از منطقه یکم نیروی دریایی ارتش و سپاه

یکشنبه 26آذرماه 1396

قرار بود ساعت 7صبح امروز به اتفاق دانشجویان دانشگاه دافوس آجا به جزیره بوموسی سفر کنیم و بازدیدی از بخش های مختلف و یگان های مستقر از جزیره داشته باشیم، اما به علت شرایط نامساعد جوی پرواز انجام نشد.
به جای آن دانشجویان را در سالن جلسات جمع کردم و موقعیت ژئواستراتژیک، ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک منطقه خلیج فارس و دریای عمان را برای دانشجویان شرح دادم و به سوالاتشان پاسخ گفتم.ما در کل دنیا کمتر منطقه ای همانند خلیح فارس و تنگه هرمز داریم، قدرت های بزرگ جهان به ویژه قدرت‌های بحری به این منطقه نظر دارند، چون لایه های مختلف ژئوپلیتیکی، ژئوکالچر، ژئواکونومیکی و ژئواستراتژیک و مسائل استراتژیک دفاعی و امنیتی در این منطقه بر هم منطبق است.
لبه جلویی منطقه نبرد در جنگ احتمالی آینده علیه ایران و اولین لایه دفاعی در برابر هرگونه تهدید هواپایه یا دریاپایه، منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان است، هر چند که ما احتمال وقوع تهدیدات نظامی را درکوتاه مدت بعید می دانیم با این حال، نیروهای مسلح همواره باید با تقویت اشراف اطلاعاتی و آمادگی عملیاتی، خود را برای بدترین سناریوها آماده نگه دارند. ماهیت تهدیدات نظامی احتمالی علیه ایران هواپایه و دریاپایه خواهد بود و تهدیدات زمین پایه جز در برخی از مناطق خاص کمتر متصور است.
بحمدالله ایران اسلامی با نصرت و هدایت الهی و توجهات حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه شریف و رهبری حکیمانه و دوراندیشانه معظم رهبری و انسجام و اتحادملی، به یک قدرت بزرگ منطقه ای تبدیل شده است. وزن بالای ایران در مسائل مربوط به امنیت انرژی نفت و گاز از یک سو و حاکمیت بر نیمی از خلیج فارس و تمامی تنگه هرمز از مؤلفه‌های تاثیرگذار بر وزن ژئوپلیتیکی جمهوری اسلامی ایران است.
جمهوری اسلامی ایران به دنبال صلح و امنیت پایدار در منطقه خلیج فارس است و این جز با خروج نیروهای بیگانه از منطقه و همکاری هشت کشور پیرامون منطقه خلیج فارس امکان پذیر نیست.
نکته ای که شما دانشجویان دوره دکتری باید به آن توجه داشته باشید، این است که جمهوری اسلامی ایران 700 میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت های استان‌های همجوار خلیج فارس و تنگه هرمز داشته است که در صورت جنگ نظامی، این تأسیسات و زیرساخت ها قطعاً مورد هجوم واقع خواهند شد، بنابراین نیروهای مسلح باید در لایه ها و سطوح مختلف، برای دفاع از این مناطق طرح ریزی داشته باشند. به علاوه رعایت اصول و ملاحظات پدافند غیرعامل هم در کاهش آسیب پذیری این اماکن مؤثر خواهد بود.
دفاع از امنیت ملی، منافع ملی و منافع اقتصادی کشور از جمله دفاع از پالایشگاهها، بنادر و تأسیسات اقتصادی در برابر تهدیدات به عهده نیروهای مسلح است، بنابراین روند افزایش آمادگی و انباشت قدرت بازدارندگی مؤثر نیروهای مسلح باید ادامه پیدا کند.
ما برای صادرات نفت نباید صرفاً به تنگه هرمز متکی باشیم، بلکه باید لوله های انتقال نفت و گاز را به بندر جاسک وصل کنیم و یا خطوط راه آهن و لوله های نفت و گاز و انرژی برق را از مسیر جنوب ایران به عراق، سوریه و مدیترانه متصل کنیم.
ساعت 10 به منطقه یکم امامت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رفتیم.

ابتدا دانشجویان از زیردریایی های کلاس طارق و غدیر مستقر در این منطقه بازدید کردند. سپس در جلسه با ناخدا یکم محمدی که به تازگی به فرماندهی این منطقه مهم منصوب شده است، با مأموریت ها و توانمندی های این منطقه آشنا شدند.
ساعت 15 به منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رفتیم. پس از بازدید از شناورهای رزمی و موشک انداز نیروی دریایی سپاه، به شناور شهید ناظری رفتیم. سردار زارع فرمانده منطقه یکم ندسا، دانشجویان را نسبت به مأموریت های نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس و تنگه هرمز، تهدیدات موجود در این منطقه، ظرفیت ها و توانمندی های بالای ندسا و وضعیت ناوهای جنگی، هواپیمابر و پشتیبانی نیروهای فرامنطقه‌ای و استعداد آنها ارائه و به سؤالات دانشجویان پاسخ داد. پس از اقامه نماز مغرب و صرف شام، از دانشجویان خداحافظی کردم و یک شب زودتر از آنها به تهران بازگشتم.
سعی می کنم هرسال یک بار دانشجویانم در دانشگاههای مختلف را متناسب با درسی که به آنها می دهم، به سفر علمی ببرم. شناخت سرزمین و مردم امری بسیار مهم است که در این گونه سفرها تاحدودی محقق می شود. بیان مسائل نظری به تنهایی کافی نیست، مطالب تئوریک ممکن است دوسه سال بعد از ذهن دانشجویان خارج شود، اما برداشت‌ها و آموخته های دانشجویان از این گونه سفرهای علمی یک تجربه ماندگار و گران بها برایشان خواهد بود.