چهارشنبه, 21 مهر 775 08:00

دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشور، باید از پیروزی های سوریه و عراق بهره برداری کند

سه شنبه 28 آذرماه 1396

ساعت 8 صبح به دعوت سردار حق طلب رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه در همایش راویان دفاع مقدس شرکت کردم. 400 تن از راویان مناطق جنگی و اساتید درس آشنایی با دفاع مقدس در برنامه حضور داشتند. اینجانب درسی با عنوان جبهه مقابل انقلاب اسلامی را برای آنها ارائه دادم.
سرفصل های درس را بیان کردم:
1) بزرگترین و طولانی ترین جنگ متعارف آخرین سده های هزاره دوم میلادی(جنگ ویتنام، جنگ کره، جنگ منچوری بین چین و ژاپن)
2) پرهزینه ترین جنگ پس از جنگ های اول و دوم جهانی (1901 میلیارد دلار هزینه دو طرف جنگ)
3) تنها جنگ دوران دوقطبی قدرت (دوران جنگ سرد) که هردو ابرقدرت طرفدار یک طرف جنگ(عراق) بودند
4) دولت ها و کشورهای حامی رژیم بعث عراق که شامل ایالات متحده آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی، برخی از کشورهای اروپایی به طور خاص انگلیس، فرانسه، آلمان و...، کشورهای عربی مصر، عربستان سعودی، کویت، اردن، امارات متحده عربی، یمن شمالی، سودان می شد. رژیم صهیونیستی نیز این جنگ را به نفع امنیت و منافع خود می دید.
5) وضعیت سیاسی، اقتصادی، نظامی و جمعیتی عراق:
الف- تمرکز قدرت مطلقه سیاسی نظامی عراق در دست صدام کافر
ب- اقتصادی: ذخیره ارزی 35میلیارد دلار در آغاز جنگ، کمک های بلاعوض و وام بین 85 تا 90میلیارد دلار، تخصیص 57درصد از درآمد ناخالص داخلی برای هزینه های جنگ(ایران حداکثر 12درصد از درآمد ناخالص داخلی خود را برای جنگ هزینه کرد)
ج- از جمعیت 16میلیون نفری حدود یک میلیون و 600 هزار نفر تا دو میلیون نفر را در جنگ به صورت اجباری وارد کرد. از 1/5 تا 2 میلیون کارگر خارجی استفاده نمود.
د- خریدهای خارجی فقط قبل از عملیات فاو وکربلای پنج 10 میلیارد دلار خرید تسلیحاتی عراق از شوروی، چین، کره، آمریکا و کشورهای اروپایی.
در ادامه به سوالات مخاطبان برنامه پاسخ دادم.


در پاسخ به یکی از سؤالات گفتم دیپلماسی باید همگام با قدرت نظامی پیش برود، متاسفانه در دوران دفاع مقدس بازوی سیاسی ما در تراز بازوی نظامی ما پیش نمی‌رفت، و پیروزی‌های بزرگی که به دست می‌آمد، بُرد سیاسی لازم را در دیپلماسی نداشت و متاسفانه امروز هم این وضعیت در دیپلماسی ما وجود دارد و سیاست خارجی ما نمی تواند از پیروزی های سوریه و عراق، درست بهره برداری کند.
در پاسخ به سؤالی دیگر در رابطه با علت لورفتن عملیات کربلای 4 گفتم:
اطلاعات این عملیات توسط انسانی خبیث و ناپاک که غیرپاسدار هم بود، در اختیار آمریکایی‌ها قرار گرفت و آن‌ها نیز اطلاعات به دست آمده را در اختیار صدامیان قرار دادند.
در ادامه با تکذیب سخن برخی از افراد که می‌گویند «برخی فرماندهان از فاش شدن اطلاعات عملیات کربلای 4 توسط دشمن مطلع بودند، با این حال عملیات را آغاز کردند»،گفتم: «این حرف صد درصد دروغ و کذب محض است؛ مگر ما غیرت نداشتیم که از چنین موضوعی مطلع شده باشیم و برای جان بهترین جوانان خود ارزشی قائل نباشیم؟»
ساعت 10 به دفتر آمدم. جلسه ای با سردار دکتر مدیری رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سردار لشکریان فرمانده جنگال سپاه داشتم.
بعد از ظهر به دانشگاه دفاع ملی رفتم و کلاس درس ژئوپلیتیک و ژئواستراتژی را برای دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه برگزار کردم. این جلسه آخرین دانشجوی باقیمانده، کنفرانس خودش را با موضوع عربستان سعودی ارائه داد.