پنج شنبه, 04 آذر 775 22:07

انتخاب کتاب عکس «شوق وصال» در هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس

سه شنبه 3 بهمن 1396

ساعت 7:30 به ستادکل نیروهای مسلح رفتم و جلسه ای با سردارسرلشکر دکتر باقری داشتم. بعد از جلسه به اتفاق به مسجد جهاد ستادکل رفتیم و در جلسه درس اخلاق حضرت آیت الله موحدی کرمانی حضور پیدا کردیم.
بعد از ظهر در مراسم ترحیم پدر یکی از همکاران تیم حفاظت شرکت کردم. ساعت 16 به باغ موزه دفاع مقدس رفتم و در مراسم اختتامیه هفدهمین دوره انتخاب کتاب سال حوزه دفاع مقدس شرکت کردم. کتاب عکس اینجانب با عنوان شوق وصال، توسط هیئت داوران به عنوان کتاب برتر این دوره شناخته شده به همین دلیل سردار بهمن کارگر از بنده برای حضوردر این مراسم و تجلیل از این کتاب دعوت کرد که پذیرفتم. در این برنامه دقایقی صحبت کردم و گفتم:
بزرگترین رسالت سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و دیگر دستگاه‌های فرهنگی این است که بتوانند فرهنگ انقلاب و دفاع مقدس را به جمعیت 52 درصدی زیر 30 سال کشور منتقل کنند، یک واقعیت است که نسل امروز با نسل گذشته تفاوت‌هایی دارد که اندیشه، طرز تفکر، سبک زندگی و رفتارشان متفاوت است و حجم اخبار و اطلاعات شبکه های مجازی، قدرت تشخیص درست از نادرست از جوانان را گرفته است. برخی از جوانان نمی‌دانند چه چیزی درست و چه چیزی نادرست است و یا چه کسی دروغ و چه کسی حقیقت را می گوید..


 
تصورم این است که بحث فرهنگ‌سازی و حفظ ارزش‌های اخلاقی و انسانی و انتقال آن به نسل کنونی از پیچید‌ه‌ترین موضوعاتی است که دستگاه‌های فرهنگی باید دنبال کنند. اگر این هنر را داشته باشیم که بگوییم 22 بهمن 57 چگونه روی داد و حضرت امام از خرداد 42 تا بهمن 57 چه کرد، آن موقع توانسته‌ایم به رسالت خود عمل کنیم. امام با قاطعیت و روشنی می‌گفت شاه را سرنگون می‌کنیم و حکومت اسلامی تشکیل می‌دهیم. من اعتقادم این است که غیر از فرهنگ اسلام و انقلاب اسلامی، فرهنگ حماسه هشت سال دفاع مقدس و پیروزی‌های غرور‌آفرین به رهبری امام عبرت‌آموز است.
حضرت امام تنها دو میلیون جوان را به جبهه فراخوانی کرد و روحیه حماسی را در جوانان ایجاد کرد و اهمیت بازخوانی خاطرات آن روزها امروز بسیار با ارزش است. من خودم از سال 1393 خاطراتم را از مقطع جنگ کردستان تا پایان دفاع مقدس بازگو کرده‌ام و اولین جلد آن که مربوط به دوره آزادسازی شهرهای استان کردستان تا عملیات بیت المقدس می شود، به زودی منتشر خواهد شد.
امروز فرهنگ دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت در عراق و سوریه وارد شده و نیروهای مردمی این کشور را در کنار ارتش بسیج کرده تا به مقابله با نیروهای تکفیری - تروریستی بپردازند. اینجا می‌خواهم چند پیشنهاد نیز ارائه کنم تا بتوانیم در اشاعه فرهنگ دفاع مقدس بیش از پیش موفق باشیم. پیشنهاد اول اینکه فرهنگ دفاع مقدس را منتقل کنیم، دوم اینکه این فرهنگ نهادینه شود به این معنا که در دانشگاه‌ها تبدیل به درس و در مدارس وارد کتاب‌ها شود و سومین پیشنهادم این است که به گسترش باغ موز‌ه‌های دفاع مقدس بپردازیم و آنها را تبدیل به مرکزی برای پژوهش حول مسئله دفاع کنیم. مراسم ساعت 17 به پایان رسید.