یکشنبه, 25 دی 776 20:30

روز اول سفر علمی به استان هرمزگان

دوشنبه 13 آذر 1397

صبح امروز به اتفاق اساتید و دانشجویان دوره دکتری دانشگاه عالی دفاع ملی اولین برنامه سفر علمی را با بازدید از منطقه یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز کردیم. ابتدا جلسه ای با امیر دریادار دوم محمدی فرمانده منطقه داشتیم.
امیر محمدی توضیحاتی راجع به اهمیت دریای عمان و خلیج فارس، حوزه مأموریتی نیروی دریایی ارتش، ساختار  سازمان و تجهیزات و شناورهای منطقه یکم ارائه داد و در انتها به سؤالات دانشجویان پاسخ گفت.
در انتهای جلسه تحلیلی به دانشجویان ارائه دادم و گفتم:
وقتی در یک منطقه لایه های ژئوپلیتیک، ژئواکونومیک و ژئواستراتژیک برهم منطبق می شود، آن منطقه راهبردی خواهد بود و هنگامی که یک منطقه از وزن برتر راهبردی و ژئوپلیتیکی برخوردار شود، همه قدرت¬های جهان به آن منطقه چشم خواهند دوخت. این وضعیت در منطقه خلیج فارس و دریای عمان صدق می کند.
 
علاوه بر آمریکا و کشورهای غربی که در این منطقه حضور دارند، پیش بینی می کنم در آینده کشورهای هند و چین با اهداف اقتصادی و بخاطر نیاز به منابع نفت و گاز این منطقه برای توسعه 20 سال آینده خودشان و چین و  فدراسیون روسیه در قالب سازمان همکاری شانگهای و با هدف مقابله با آمریکا در این منطقه حضور پیدا کنند.
جمهوری اسلامی ایران با داشتن 2 هزار و 20 کیلومتر ساحل در دریای عمان و خلیج فارس، به عنوان یک حکومت با ثبات و قدرتمند بایستی روابط خودش را با این کشورها بر اساس منافع ملی و امنیت ملی توسعه دهد و حتی به سمت ائتلاف سازی با این کشورها در سیاست خارجی حرکت کند .
آمریکایی ها در راهبرد امنیت ملی خودشان در سال 2012 اعلام کردند که به سمت جنوب شرقی آسیا و اقیانوس آرام خواهند رفت، این کار را در زمان دولت فعلی ترامپ آغاز کرده اند و قصد دارند آرام آرام به سمت آن منطقه تغییر استراتژی بدهند چون چین قدرت تأثیرگذار اقتصادی در مقابل آمریکا است و روسیه نیز قدرت نظامی مقابل آمریکا محسوب می شود. البته آمریکا به صورت کامل این منطقه را تخلیه نخواهدکرد بلکه با ایجاد تغییراتی هزینه های نظامی خودشان را می خواهند کاهش دهند یا هزینه ها را از کشورهای عربی دریافت کنند ، مثلاً آمریکایی ها تا سال قبل یک ناو هواپیمابر در خلیج فارس و دریای عمان داشتند که روزانه بیش از دو میلیون دلار هزینه تعمیر و نگهداری داشت اما طی یک سال گذشته در این منطقه حضور نداشته و ناو بالگردبر را جایگزین کرده است.
چین و هند برای تحقق برنامه های توسعه اقتصادی شان تا 20 سال آینده به نفت و گاز این منطقه نیاز دارند. البته چین با پاکستان روابط نزدیکی دارد و بیشترین سرمایه گذاری را در بنادر پاکستان انجام می دهد. پاکستان با حمایت چین عضو سازمان همکاری شانگهای شد و هند هم با حمایت روسیه به عضویت دائم این سازمان درآمد، به نظر می رسد جمهوری اسلامی ایران باید از طریق مذاکرات با روسیه و چین حضور دائمی خودش را در سازمان همکاری شانگهای عملی سازد در غیر این صورت از این سازمان خارج شود.
در ادامه دانشجویان به صورت میانی از شناورهای سطحی و زیرسطحی نیروی دریایی ارتش بازدید کردند.
 
ساعت 10:30 از پالایشگاه ستاره حلیج فارس که بزرگترین پالایشگاه تولید بنزین است بازید کردیم. مهندس دادور مدیرعامل پالایشگاه با اشاره به تولید روزانه 30 لیتر بنزین یورو 5 در این پالایشگاه، نوید تولید روزانه 50 میلیون لیتر را داد که جای خرسندی است.
برنامه اقامه نماز جماعت ظهر و عصر ، از بندر شهید رجایی بازدید علمی کردیم. هنگام دیدار از اسکله های این بندر، سوار یکی از کشتی ها هم شدیم و دانشجویان با کاپیتان این کشتی صحبت کردند.
در جلسه با مدیرکل محترم بندر گفتم به نظر من تا 20 سال آینده توسعه ایران بر مبنای صادرات خواهد بود و کشور ما برای این منظور باید استراتژی بحری داشته باشد. ایران از 2700 کیلیومتر ساحل دریا در خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر برخوردار است که می تواند مبدأ صادرات به جهان باشد. هم اکنون کل صادرات ایران غیر نفتی ایران حدود 50 میلیارد دلاردر سال است که می توانیم با توسعه بنادر در جنوب و شمال کشور، این رقم را تا چند برابر افزایش دهیم. دهها سال است که  استراتژی ایران برّی بوده اما به نظر می رسد می توانیم با ترکیب استراتژی برّی و بحری، به امنیت پایدار و توسعه همه جانبه کشورمان دسترسی پیدا کنیم.