سه شنبه, 25 -2667 00:00

روز سوم سفر علمی به استان هرمزگان و بازدید از جاسک

پنجشنبه 15 آذر 1397

ساعت 7 صبح با یک فروند هواپیمای فرندشیب نیروی دریایی ارتش به جزیره جاسک رفتیم. ابتدا جلسه ای با امیر عباسی فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی ارتش داشتیم.

از آخرین باری که به این بندر آمده بودم سه سال می گذرد، از پیشرفت های صورت گرفته در جاسک طی سه سال گذشته و تلاش نیروی دریایی ارتش تمجید کردم.
حوزه ژئواستراتژیکی و ژئوپلیتیکی دریای عمان و اقیانوس هند شامل کشورهای ایران، عمان، امارات متحده عربی، پاکستان و هند است که در این منطقه، هند و ایران و پاکستان قدرت اصلی هستند. هند قدرت برتر جمعیتی، اقتصادی، نظامی و سیاسی است و یک قدرت بزرگ نهفته به شمار می رود و ایران بایستی روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی خود را با کشور های این حوزه  خصوصا هند توسعه دهد.
احداث خط لوله صلح که قرار بود گاز را از طریق زمینی به پاکستان و هندوستان برساند، هنوز محقق نشده اما مسئولان عالی ایران و هند باید تلاش کنند این خط لوله را از ساحل دریا به هند برسانند و این باید به عنوان یک اولویت استراتژیک مد نظر مقامات عالی سه  کشور ایران، هند و پاکستان قرار بگیرد.
بندر جاسک می تواند با احداث خط لوله انتقال نفت از خارک و ایجاد پایانه های ذخیره چند میلیونی نفت خام  قسمت عمده ای از صادرت نفت ایران را خارج از تنگه هرمز و با حجم بالا به خود اختصاص دهد، بنابراین باید خطوط انتقال نفت خودمان را در برنامه ششم و هفتم توسعه به بندر جاسک برسانیم و این یک تصمیم راهبردی برای وزارت نفت و دولت جمهوری اسلامی است که تضمین کننده منافع ملی و  امنیت ملی ایران خواهد بود.
پس از جلسه بازدیدی از شهر جاسک، موج شکن ها و موقعیت احداث بندر داشتیم.
ساعت 14 به بندر عباس بازگشتیم. دیداری با سردار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران داشتیم. سردار تنگسیری توضیحاتی در مورد مأموریت نیروی دریایی سپاه، نحوه مواجهه نیروی دریایی سپاه با شناورهای نظامی بیگانه، تغییر رفتار نیروهای آمریکایی در خلیج فارس پس از واگذاری ماموریت به نیروی دریایی سپاه  ارائه و در انتها به سؤالات دانشجویان پاسخ داد.
 
در انتها بنده دقایقی صحبت کردم و گفتم:
جنگ های احتمالی آینده در سطح راهبردی، هیبریدی(ترکیبی) خواهد بود، یعنی تمام مؤلفه های سیاسی، نظامی، فرهنگی، سایبری، اقتصادی، اجتماعی، توانمندی های تبلیغاتی و رسانه ای علیه کشور مقابل به کار گرفته خواهد شد.
در سطح عملیاتی، ماهیت جنگ های آینده دریاپایه و هواپایه، پرشدت و کوتاه مدت خواهد بود و از سلاح، تجهیزات و تکنولوژی بسیار پیشرفته استفاده خواهد شد. در سطح تاکتیکی جنگهای آینده شبکه محور خواهد بود و تمام نیروهای چندگانه از بالاترین سطح تا سطح رزمنده به صورت شبکه با هم در ارتباط هستند و این ارتباط با استفاده از ماهواره ها برقرار می شود.
عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس طی 10 سال گذشته بیش از 80  برابر ایران سلاح و تجهیزات خریداری کرده اند اما سلاح و تجهیزات عامل برتری و پیروزی در جنگ محسوب نمی شود، اگر این گونه بود، عربستان باید در یمن به پیروزی می رسید اما طی 45 ماه گذشته کمترین دستاورد سیاسی و نظامی را کسب کرده و می توان گفت در رسیدن به اهداف اصلی اش با مواجه شده است.
پیش بینی می شود اشتباه استراتژیکی که شاه و امریکا مرتکب شدند، باز هم در رابطه با عربستان سعودی و امارات متحده عربی در حال تکرار است. این اشتباه  در سال های 1352 و 1354 به بعد رخ دادکه درآمد نفتی ایران بالا 1رفت، شاه ملعون چند میلیارد دلار سلاح و تجهیزات از آمریکا و رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی و حتی شوروی سابق خریداری کرد اما  سرانجام این سلاح ها با پیروزی انقلاب کبیر اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی به دست ملت بزرگ ایران افتاد و جوانان برومند و شجاع ایران اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی در هشت سال دفاع مقدس از آن برای کسب پیروزی استفاده کردند، به حول و قوه الهی این مسئله در رابطه با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس هم ممکن است به اذن الهی رخ دهد .
قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، نظام پادشاهی ایران مورد حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار داشت که با عنایات الهی و رهبری حضرت امام خمینی(ره) و اراده و رشادت و فداکاری ملت ایران سرنگون شد و به نظر می رسد نظام های پادشاهی و دیکتاتوری باقی مانده در مقیاس جهانی و منطقه ای نیز دوام و بقاء طولانی نخواهند داشت و قطار نظام پادشاهی به ایستگاه آخر نزدیک شده است و ملت های مسلمان آزادیخواه سرنوشت سیاسی خودشان را به دست خواهند گرفت. طی چند دهه آینده حکومتهای موروثی و مستبد و دیکتاتور و غیر دموکراتیک وابسته به آمریکا و رژِم صهیونیستی پایان عمرشان نزدیک است و توسط مردم خودشان تغییر می کنند .
ما نظامی ها باید واقع بینانه محیط ملی، منطقه ای و بین المللی و تهدیدات امنیت ملی خودمان را رصد کنیم. ممکن است آمریکا و رژیم صهیونیستی بخواهند بعد از عراق و سوریه فتنه دیگری را در منطقه ایجاد کنند و کشورها و دولت های منطقه خصوصاً محور مقاومت باید با هوشمندی مسائل را رصد کنند.
 پس از اقامه نماز مغرب و عشاء، دانشجویان بازدیدی از ناورهای تندروی نیروی دریایی داشتند. شام را هم میهمان نیروی دریایی سپاه بودیم. ساعت 21 به تهران بازگشتیم.