یکشنبه, 25 دی 776 20:38

دیدار با سران برخی از طوائف و قبایل بلوچ

یکشنبه 21 بهمن 1397

ساعت 18 راهی زاهدان شدم. قرار است فردا در جمع راهپیمایان یوم الله 22 بهمن زاهدان سخنرانی کنم.
سردار مارانی فرمانده قرارگاه قدس سپاه و سردار گستاسبی فرمانده سپاه استان سیستان و بلوچستان در فرودگاه به استقبال آمده بودند. به اتفاق هم راهی بیت آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان شدیم. مهندس موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان هم در جلسه حضور داشت. قبلاً با ایشان جلسه داشتم، به نظرم انسان عاقل و دلسوزی است و بهتر از استاندار قبلی می تواند در این استان خدمت کند.
قبل از صرف شام، دیداری باسران برخی از قبایل  و طوائف بلوچ داشتم. امشب یکی از بهترین شبهای عمر ۶۷ ساله این بنده حقیر بود. سران محترم قبایل حدود یک و نیم ساعت از دغدغه هایشان سخن گفتند. درخواست هایی از مسولان کشور  داشتند .در انتها بنده دقایقی صحبت کردم.
 
گفتم دیدار با شما بزرگان، دلاورمردان، مؤمنان، ریش‌سفیدان و بزرگان طوایف و قبایل برای این بنده حقیر یک افتخار بزرگ است .
گفتم نامه های شما را به مسئولان زیربط میرسانم. وکالت دارم که سلام حضرت آقا  را به تک تک شما بزرگواران، به خانواده های محترمتان و فرزندانتان برسانم .
از احساسات قلبی شما و سخنان بسیار خوب شما تشکر می کنم و من صحبت خودم را در سه کلام بیان می دارم.
مرا عهدیست با یاران که تا جان در بدن دارم / هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم
ما و شما عهد و پیمان بستیم و با یاران امام  برای اسلام و ایران و  سیستان و بلوچستان تا سر حد جان مایه بگذاریم.
مرکب مردان مرد را  در سنگلاخ بادیه پی بریدند/ نومید هم مباش که رندان جرعه نوش به یک ترانه به مقصد رسیده اند
من از خدا خواسته ام که قسمتی از باقیمانده عمرم و قسمتی از آنچه دارم و قسمتی از اعتبارم را که از برکت خون شهیدان دارم وقف مردم سیستان و بلوچستان کنم . این را با خدا عهد و پیمان کردم من با اعتقاد به شما میگویم، سردار مارانی عزیز ما را می‌شناسند، ما اهل دروغ و کلک و بازی های سیاسی نیستیم.
از آنها خواستم تا می توانند با سردار مارانی عزیز و قرارگاه قدس سپاه همکاری کنند برای امنیت پایدار استان سیستان و بلوچستان .
 
قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه فقط برای امنیت نیست، برای کمک به دولت برای آبادانی و محرومیت‌زدایی و کمک به مردم عزیز استان سیستان و بلوچستان هم هست  ولی اساس کار خود شما هستید . من ریشه های مشکلات این استان را در سه موضوع جهل ، فقر و بیکاری  میبینم و راه حل مشکلات را هم توانمندسازی  مردم عزیزو صبور بلوچستانی و سیستانی می دانم.
توانمندسازی فرهنگی مهمترین بخش است.
اطلاعاتی به من از شهرستان دلگان رسیده که امسال 800  نفر از کسانی که برای مدرسه ها ثبت نام کرده اند، سر کلاس حاضر نشده اند. این یک زنگ خطر است برای خانواده ها و مسئولین شهرستانی و استانی. معلوم نیست این بچه ها مشغول چه کاری شده اند که به مدرسه نرفته اند.
از نظر من سواد و فرهنگ عمومی  این مردم باید افزایش بیاید، مردم باید مهارت و دانش و کار یاد بگیرند.آمار بیسوادی در این استان حدود 25% است.
سالانه هزاران دانشجو از  دانشگاه های سیستان و بلوچستان  فارغ التحصیل می شوند ولی  اکثر آنها توانمند  نیستند، یعنی کار و حرفه ای یاد نگرفته اند که بتوانند زندگیشان را اداره کنند .
نکته دوم توانمندسازی در معیشت است. چرخ زندگی مردم این استان باید بچرخد، مردم سیستان و بلوچستان مردمی صبور و  قانع هستند، ولیکن طرح های جامع اشتغال زایی هنوز به اندازه جمعیت استان اجرا نشده است، برای برنامه ششم که از امسال است تا 1401  شمسی دولت برنامه های خوبی برای توسعه استان در نظر گرفته .
استان شما ۱۳ برابر برخی این کشورهای اروپایی است، ۱۸۴ هزار کیلومترمربع وسعت این استان است. از زابل تا چابهار ۹۰۰ کیلومتر مسافت و عرض این استان ۵۰۰ کیلومتر است، این استان۳۰۰ کیلومتر ساحل از جاسک تا چابهار دارد. استان شما ۱۸ برابر کشور لبنان و ۱۰ برابر کویت است. کشور لبنان1040 کیلومتر مربع است و کویت 17هزار کیلومتر وسعت دارند .
البته این استان از نظر جغرافیایی و اقلیمی خشک است و متوسط نزولات جوی بسیار پایین است  و  اینجا بارندگی کم است که این این بارندگی به شرایط اقلیمی استان برمیگردد .
امروز به من گزارش دادند که از هیرمند سه میلیون مترمکعب آب به سمت هامون آمده است اما این سه میلیون مترمکعب چیزی نیست باید انشالله به ۳ میلیارد برسد. این هامون ۱۲ میلیارد مترمکعب حجم آب میتواند ذخیره کند .
آخرین نکته توسعه زیرساخت های استان است؛ اگر همین چابهار با خط راه آهن به زاهدان و سپس به افغانستان برسد و آسیای میانه متصل شود بزرگترین مسیر تجارت  و بازرگانی و اشتغالزایی و درآمد اقتصادی حاصل خواهد شد .
بنده در زمان دو رئیس جمهور قبلی پیشنهاد دادم که این راه آهن کشیده شود که زیرساخت آن هم تقریبا تا زاهدان رسیده است امیدواریم تا یکی دوسال آینده ریل گذاری شود و حداقل تا زاهدان برسد و از آنجا هم به شبکه سراسری ریلی کشور متصل گردد .
سیستان و بلوچستان با بودجه‌های محدود دولت پیشرفت جهشی نخواهد داشت . این استان با تخصیص یک بودجه کلان و مدیریت انقلابی و جهادی افرادی کاردان، سالم، عاقل و دلسوز و با مشارکت شما سران و روسای قبائل و طوائف و مردم شریف بلوچ و سیستانی به پیشرفت و آبادانی خواهد رسید، و علاوه بر بودجه های دولتی به سرمایه گذاری بخش خصوصی و بخش خارجی نیازمند است، و دولت برای جذب آراء نبایستی به کارهای غیرمسئولانه و یا تحریک مذهبی دست بزند، این کار خلاف عقل و تدبیر است و بر علیه امنیت ملی ماست .
استان شما صدها معدن دارد که فقط از ۹۴ عدد آن بهره برداری می شود،  گردشگری شما برای همین ایام عید ظرفیت جذب سه میلیون مسافر را دارد. مردم باید بیایند شهر سوخته، پسابندر تپه های گل فشان و جاذبه های توریستی سواحل دریای عمان و چابهار را مشاهده کنند . الحمدولله امنیت را هم نیروهای موظف برقرار کرده اند و می کنند .