شنبه, 05 آبان 777 00:24

سخنرانی در کنگره سرداران و 1500 شهید استان هرمزگان

پنجشنبه 5 دی 1398

صبحانه امروز را در کنار سردار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه و سردار غلامشاهی فرمانده منطقه یکم و سردار سالاری فرمانده سپاه استان هرمزگان صرف کردیم. سپس به بیت نماینده ولی فقیه و امام جمعه بندر عباس رفتیم. استاندار هرمزگان، فرمانده سپاه استان هرمزگان و مدیران استانی در دفتر امام جمعه بودند. با هم به مصلی رفتیم و در کنگره ملی 1500 شهید استان هرمزگان شرکت کردیم. ساعت 9:45 اینجانب سخنرانی خودم را آغاز کردم و با ابلاغ سلام مقام معظم رهبری به خانواده های شهدا و حاضران در مراسم گفتم:
با همت مردم برای حفظ ارزش‌ها در چند استان کنگره شهدا برگزار شده و برخی از این کنگره‌ها با انسجام قابل‌تقدیری در سطح ملی تأثیرگذار شدند و کنگره هزار و ۵۰۰ شهید استان هرمزگان نمونه بارزی از برگزاری موفق و تأثیرگذار کنگره شهدا در سطح ملی است.
 
برگزاری این کنگره حال و هوای این استان و چندین استان مجاور  را مورد تأثیر قرار داده و با ابتکار قابل‌توجهی علاوه بر اجرای برنامه‌های فرهنگی اقدامات عمرانی، افتتاح نمایشگاه‌های مختلف و کارهای بسیار ارزشمندی از قبل آن صورت گرفته است.
کنگره هزار و ۵۰۰ شهید استان هرمزگان می‌کوشد دریچه‌ای برای ورود به سبک و سیره شهیدان و ایثارگران بگشاید تا آن را به نسل‌های حاضر و آینده منتقل کند تا به یاری جوانان برومند کشور بتوانیم ایرانی قدرتمند به‌عنوان قدرت اول منطقه ازنظر سیاسی، فرهنگی، مبادلات فرهنگی و ... بسازیم.
راز و رمز و شهادت را کسی بهتر از خدا و اولیایش نمی‌دانند، در مفاهیم قرآنی و روایت‌های معصومین سلام الله علیهم اجمعین  چیزی بالاتر از جهاد فی سبیل الله مشاهده نمی‌شود، شهیدان دفاع مقدس راه کربلا را باز کردند و شهدای مدافع حرم راه قدس را باز می‌کنند انشالله و به حول و قوه الهی .
 
یادتان می آید که حضرت امام راحل (ره) فرمودند راه قدس از کربلا می‌گذرد، همان‌طور که دیدیم امسال در اربعین حسینی چندین میلیون نفر از شیعیان به کربلا رفتند، این مسیر مسیری است که خداوند برای ملت‌های اسلامی و انقلابی و آزادی‌خواه باز کرده است و وعده خداوند در قرآن کریم محقق خواهد شد .
شهیدان رفتند تا ایران و اسلام بماند، اگر شهدای ۸ سال دفاع مقدس نبودند امنیت ایران نبود، اگر شهدای مدافع حرم نبودند امینت عتبات عالیات  و سوریه و عراق هم نبود. فرزندان شما برای این سرزمین افتخار آفریدند و تا قیامت نام آنان باقی خواهد ماند، شهدای هرمزگان قدرت پوشالی جهنمی دشمن را در هم شکستند، با جنگ در دریا و خشکی سیلی بزرگی را به‌صورت آنان زدند. شهیدانی چون دارا و رئیسی که در مبارزه با متجاوزان آمریکایی در خلیج فارس به شهادن رسیدند  قطعه‌ای درخشان از تاریخ این سرزمین را رقم زندند و دشمنان شکست‌هایی که در دریا و زمین و عراق و سوریه از آنان خوردند را فراموش نخواهند کرد.
 
قهرمانان پیروز این جهاد شهدا هستند، به حول قوه الهی شکست‌های بزرگ‌تری در انتظار کسانی است که با دستان آشکار و پنهان علیه ایران توطئه می‌کنند، ناامنی  و جنگ رسانه‌ای و اقتصادی را علیه مردم ایران راه انداخته‌اند. ملت ما آماده‌اند مانند زمان ۸ سال دفاع مقدس در مقابل هر توطئه‌ای بایستند و آن‌ها را با شکست مواجه کنند .
 
همه‌کسانی که در این کشور زندگی می‌کنند و از اکنون تا قرن‌های آینده کسب‌وکار و مسئولیت و مقام و  جایگاهی دارند، خود را مدیون  شهدا بدانند اما شهیدان بدهکار هیچ‌کس نبودند. شکل‌گیری جبهه مقاومت در جهان و منطقه محصول فداکاری رزمندگان ایران اسلامی در ارتش و سپاه و بسیج و نیروی انتظامی در سال‌های دفاع مقدس بوده است.
۳۱ سال از پایان جنگ می‌گذرد، اگر بخواهیم تحلیل کوتاهی از رشادت‌های جوانان در دفاع مقدس به‌صورت خلاصه بیان کنیم، محصول این فداکاری‌ها عبارت است از شکل‌گیری مکتب یا جبهه یا نظریه مقاومت، در مقابل جبهه ظلم و ستم استکبار که با پول و ثروت و تجهیزات نظامی می‌خواهند بر سرنوشت ملت‌ها حاکم شوند و آنان را ذلیل و خوار کنند.
می‌توان با یک رهبری شجاع، خردمند، متقی و حکیم با روحیه جهادی و انسجام ملی و با حضور جوان شجاع و شهادت‌طلب در مقابل این ظلم جهانی ایستادگی کرد و دشمن را در مقابل این جنگ شکست داد.
رخداد دفاع مقدس از ایران به لبنان رفت، جبهه مقاومت اسلامی و حزب‌الله لبنان و حماس را در فلسطین شکل داد و این دو نیرو در این سال‌ها شکست‌های بزرگی را به صهیونیست‌ها وارد کردند؛ مردم لبنان و فلسطین شهدای ایران را الگوی خود قرار دادند و امروز رژیم صهیونیستی که ایده نیل تا فرات را دنبال می‌کرد اکنون در سرزمین اشغالی احساس ناامنی می‌کند.
ملت مظلوم افغانستان با درس گرفتن از شهدای ایران ارتش سرخ شوروی سابق را از افغانستان بیرون کرد، هم‌اکنون همان نیروها می‌توانند آمریکای جهان خوار را از افغانستان بیرون کنند. آمریکایی‌ها بدانند به همان باتلاقی که شوروی سابق در افغانستان گرفتار شده بود، گرفتار شده‌اند  و راهی جز ترک این سرزمین ندارند.
مردم یمن بعد از ۵ سال مقاومت درس بزرگی را به جهان دادند ، دشمنان ماهی چند میلیون دلار هزینه می‌کنند اما ملت یمن از شهدای ایران درس مقاومت گرفتند. اگرچه صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها توطئه کردند و تکفیری‌ها را به جان مردم سوریه و عراق انداختند، شهرها را خراب کردند و زنان را به بردگی بردند اما مدافعان حرم به سوریه و عراق رفتند و به مردم آموزش بسیجی داند و مردم کنار ارتش دمار از روزگار تکفیریان و داعش درآوردند. مکتب مقاومت را سوریه و عراق از مقاومت اسلامی ایران و نوع رهبری و خردمندی رهبر مقتدر اسلامی ما یاد گرفتند.
درس‌های دفاع مقدس برای امروز هم کارآمدی دارد، برای مقابله با جنگ اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه جز مقاومت اقتصادی راهی نداریم. این مقاومت منوط به دولت نمی‌شود و مردم و قوای سه‌گانه با همکاری هم می‌توانند بر این جنگ ظالمانه فائق آیند، همان‌طور که ۸ سال دفاع مقدس با انسجام در مقابل جنگ نظامی ایستادیم اکنون نیز می‌توانیم در مقابل این جنگ اقتصادی بایستیم.
 
حدود ۲۰۰ کشور مستقل در جهان داریم، آیا رهبری دلسوز، خردمند، حکیم، مهربان و دوراندیش مانند رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در جهان می‌شناسید؟ مقام معظم رهبری با کلامی تمامی معادلات توطئه گران را به هم می‌ریزد و این یک نعمت الهی است و باید قدر این نعمت الهی را بشناسیم، دانستن قدر این نعمت اطاعت و تبعیت از مقام معظم رهبری است.
مطمئن هستم خداوند به ملت ما عنایت دارد، این حکومت یک حکومتت الهی و اسلامی و شکست‌ناپذیر است و دشمن نمی‌تواند با یک ملت متحد با ۳۳ میلیون جمعیت جوان با فرهنگ عاشورایی به مقابله برخیزند.
بعد از مراسم از تعدادی خانواده شهید تقدیر و از تمبر مراسم و کتاب های تألیف شده رونمایی کردیم. با توجه به زمان پروازم قبل از پایان برنامه به فرودگان رفتم و ساعت 13:30 به تهران بازگشتم.
حدود یک ساعت در منزل استراحت کردم و بعد از ظهر در مراسم شب خاطره که در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد شرکت کردم.
خاطرات خودم را از عملیات والفجر8 ، کربلای 4 و کربلای 5 بیان کردم.
گفتم چند سال قبل رهبر معظم انقلاب  به ما فرمودند «به پادگان‌های نیروهای سپاه، ارتش و... بروید و برای جوانان خاطره‌گویی کنید» از همان زمان سعی کردیم نهضت خاطره‌گویی را با کمک دوستان در کشور شروع کنیم.
ما قبل از عملیات فاو به اتفاق دیگر فرماندهان ارشد خدمت رهبر انقلاب، امام خمینی(ره) رسیدیم، از روی نقشه، عملیات را برای ایشان شرح دادیم و گفتیم ما از رودخانه عبور می‌کنیم اما ممکن است نتوانیم  مثل عملیات خیبر و بدر منطقه را تثبیت کنیم و مجبور به عقب نشینی شویم. امام(ره) که با حوصله همه‌ی شرح عملیات را شنیدند، سرشان را بالا آوردند و گفتند «فرمانده کل قوا خداست، آن خدایی که امر کرد نماز بخوانید، همان هم امر کرده است از کشور دفاع کنید، بروید و مطمئن باشید پیروز می‌شوید و من هم می‌آیم با شما به مناسبت پیروزی نماز می‌خوانم.
 
سپس به عملیات کربلای 4 پرداختم و برخی روایت های اشتباه را تکذیب کردم و گفتم : 2 و یا 3 ساعت بعد از شروع  عملیات کربلای چهار دشمن با تیربار جلو حرکت غواصان ایرانی را گرفت و همان‌جا دستور عقب نشینی به نیروها داده شد. تعداد شهدای عملیات کربلای چهار توسط دشمنان نادرست اعلام شده است، کل شهدای عملیات کربلای چهار 985 نفر است.
ما بعد از گذشت 15 روز در حالی که عراقی‌ها برای گرفتن پاداش و درجه  به مرخصی رفته بودند، در همان منطقه عملیات کربلای پنج را که برای عراقی‌ها غیر قابل تصور بود را انجام دادیم که با پیروزی بزرگی رو به رو شد، به نظر من پیروزی در عملیات فاو و کربلای پنج سرنوشت ساز بود چون شوروی سابق و آمریکا مجبور شدند شرائط کشور ایران را قبول کنند.

 
بعد از مراسم چند نفر از مردم تقاضا صحبت با اینجانب داشتند. در اتاق کنار سالن با آنها صحبت کردم.قبل از ترک بدنامه از برنامه ویژه ای که برای کودکان و خردسالان در جنب مراسم در حال برگزاری بود بازدید کردم. ساعت 17 راهی منزل شدم.