چاپ

خاطرات خبرنگار مهر از حضور فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامي سرلشگر سيد يحيي رحيم صفوي در رزمايش پيامبر اعظم(ص)

فرمانده کل سپاه از يکي از نيروهاي بومي که به همراه چند برادر خود در رزمايش پيامبر اعظم(ص)حضور داشت، پرسيد که چه مسئوليتي بر عهده دارد که آنقدردستانش سياه و پينه بسته شده است که او هم با لحني که نشان از کمي نارضايتي باشد جواب داد: "بيل مي زنم". سردار صفوي بلافاصله پس از پاسخ اين جوان و در مقابل فرماندهان نيروهاي مختلف سپاه و ارتش، دست او را بدون هيچ تکلفي بوسيد.


خاطرات خبرنگار مهر از حضور فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامي سرلشگر سيد يحيي رحيم صفوي در رزمايش پيامبر اعظم(ص) به شرح ذيل مي آيد:


* روزهاي آغازين سال جديد است که زمزمه هاي برگزاري يک مانور بزرگ به گوش مي رسد و قرار مي شود سردارصفاري فرمانده نيروي دريايي سپاه، در يک نشست خبري جزئيات آن را تشريح کند.


* در آغاز روز، به محل آزمايش دو نوع موشک در يکي از بنادر واقع در خليج فارس مي رويم. فرمانده کل سپاه نيز در اين محل حضور داشت. " آقا رحيم" به گرمي با خبرنگاران برخورد مي کند و دقايقي با آنها گپ مي زند. سپس با گوش دادن به توضيحات متخصصان سازنده اين موشک ها، آزمايش موفقيت آميز آنرا مشاهده مي کند. سپس در مقابل اين متخصصان دستور مي دهد که به آنها يک درجه تشويقي اعطا شود که باعث خوشحالي زايد الوصف آنها که از افراد بوميخليج فارس هستند شد.


طبق بررسي هاي صورت گرفته، فقط يکي از خبرگزاري هاي اروپايي از منطقه رزمايش با نام خليج فارس ياد نمي کرد و از عنوان عجيب Gulf sea استفاده مي کرد.


* پس از آزمايش موشک کوثر که نوعي موشک ساحل به درياي پيشرفته است، فرمانده کل سپاه از فرمانده مسئول اين آزمايش خواست تا فيلم برخورد با هدف را به او نشان دهد که نشان از توجه دقيق وي به موفقيت آميز بودن قطعي تجهيزات داشت.


* يکي ديگر از مراحل اين رزمايش که با حضور فرمانده کل سپاه برگزار شد، پدافند ساحلي و پرواز هواپيماهاي شکاري - بمب افکن بود که پس از پايان موفقيت آميز اين مرحله، سرلشگر صفوي به گفتگو با برخي از نيروهاي شرکت کننده در اين مرحله از رزمايش پرداخت.

* فرمانده کل سپاه از يکي نيروهاي بومي که به همراه چند برادر خود حضورداشت پرسيد که چه مسئوليتي بر عهده دارد که آنقدر دستانش سياه و پينه بسته شده است که او هم با لحني که نشان از کمي نارضايتي باشد جواب داد: " بيل مي زنم". سردار صفوي بلافاصله پس از پاسخ اين جوان و در مقابلفرماندهان نيروهاي مختلف سپاه و ارتش، دست او را بدون هيچ تکلفي بوسيد.


* آنقدر اين حرکت "آقا رحيم" بدون پيش بيني و بدور از ريا بود که هيچ عکاسي نتوانست اين صحنه را شکار کند. واکنش آن جوان نيز ديدني و بسيارزيبا بود.

* پس از پايان اين مرحله، فرمانده کل سپاه پاسداران با خبرنگاران و عکاسان حاضر، عکس يادگاري گرفت و در پاسخ به سوال کسي که گفت "هرکس با شماعکس مي اندازد شهيد مي شود"، با گراميداشت ياد و خاطره شهداي رسانه اظهارداشت: آرزوي من اين است که همه شما بتوانيد سالهاي سال براي اين کشور خدمت کنيد. البته شهادت از بهترين هديه هاي خداوند است.

* در بعد از ظهر همين روز نيز سردار صفوي در عرشه ناو فرماندهي اين رزمايش به گفتگو با خبرنگاران پرداخت و در زير آفتاب و گرماي بسيار شديد،علل و اهداف برگزاري رزمايش بزرگ پيامبر اعظم (ص) را تشريح کرد.براي رسيدن به منطقه برگزاري آخرين مرحله رزمايش، سوار بر شناوري بزرگ مي شويم که در داخل آن دو دروازه گل فوتبال نيز وجود داشت. راستي وقتي توپ به اوت مي رود چه کار مي کنند؟


* وي در پاسخ به سوالي در زمينه شايعه غير عملي بودن تجهيزات آزمايش شده در رزمايش گفت : نيروهاي فرامنطقه اي به دقت اين آزمايشات را زير نظر دارند و از عملي بودن آن نيز باخبرند. بعد از اين سخنان فرمانده کل سپاه يک "کد" خرج کرد و آمار دقيق نيروهاي فرامنطقه اي در خليج فارس و درياي عمان را اعلام کرد.


* پس از پايان اين مرحله، فرمانده کل سپاه و وزير دفاع در جمع خبرنگاران حاضر مي شوند و به سوالات آنها پاسخ مي دهند. سپس سردار صفوي از زحمات نمايندگان رسانه ها در اين مدت صميمانه قدرداني کرده و توصيفات بسيار زيبايي را در زمينه اهميت کار آنها بيان مي کند.

* به علت وجود جمعیت زیاد مهمانان حاضر در رژه، شناور کمیاب می شود و در حالی که سرلشگر صفوی در حال عزیمت به ساحل است، ناگهان با مشاهده این موضوع که خبرنگاران بدون شناور مانده اند از وسیله نقلیه خود پیاده شده و از خبرنگاران می خواهد تا سوار شوند. همین موضوع موجب می شود تا نحوه برخورد فرمانده کل سپاه به عنوان یک یادگار ارزشمند برای خبرنگاران باقی بماند.فرمانده کل سپاه پاسداران شناور خود را به خبرنگاران داد تا سریعتر بتوانند گزارش های خود را ارسال کنند و خود نیز به مدت 45 دقیقه در گرمای بیش از 40 درجه منتظر ماند.

* پس از رسیدن به بندرعباس متوجه شدیم که سردار صفوی به مدت 45 دقیقه برای رسیدن شناوری دیگر در گرمای بیش از 40 درجه معطل شده بود تا خبرنگاران متحمل کمترین خستگی و ناراحتی شوند.


* اطلاع رسانی رزمایش به پایان می رسد و خبرنگاران در یک کافی شاپ مورد تقدیر قرار می گیرند. وقتی به خبرنگاران و تصویربرداران نگاه می کنم جمعیتی را می بینم که چهره هایی سوخته پیدا کرده اند، دچار بی خوابی هستند، لباسهایی خاکی و کفش هایی فرسوده دارند اما خوشحال اند ،چون موفق شده اند نقشی هرچند کوچک در انعکاس توان "ایران" داشته باشند.

پي نوشت :
به نقل از خبرگزاري مهر