Print this page
چهارشنبه, 09 مهر 1393 08:47

سرلشکر صفوي: قدرت هاي بزرگ بدانند در منطقه غرب آسيا ايران کليد راه حل است

قدرت هاي بزرگ بدانند در منطقه غرب آسيا ايران کليد راه حل است و تغيير و تحولات منطقه غرب آسيا را ايران رقم مي زند و در اين منطقه ايران است که تضمين کننده مي باشد و جمهوري اسلامي ايران ترازوي سنگين اين منطقه است و آمريکائي ها اين را مي دانند.

سردار سرلشكر پاسدار دكتر سيد يحيي صفوي ، دستار و مشاور عالي فرماندهي معظم كل قوا در جمع بسيجيان ، اساتيد و کارکنان وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکي   با بيان اينكه بسيج يكي از اركان قدرت ملي ايران است  گفت:  پيوستن و حمايت و قدرداني از بسيج تامين كننده امنيت و دفاع همه جانبه از ايران است و مراقب باشيم كه اين نعمت الهي را كه امام بزرگوار ، با حكمت الهي خود ،سي سال قبل و پيش از شروع جنگ ،فرمان به تشكيل آن دادند، دشمنان آسيب و گزندي به آن نرسانند و حمايت مقام معظم رهبري از بسيج ،حمايت قلبي براي مردم ما است  واين حمايت ، كشور و انقلاب را در مقابل همه خطرات حفظ ميكند.


سرلشکر صفوي با اشاره به اينکه هدف اساسي و تغيير نيافتني هر دولت و ملتي بقاي ملي ، حفظ منافع و مصالح، سرزمين و نيز حفظ ارزش هاست اضافه کرد: هر ملتي بايد به مباني  ملي خود واقف باشد و آموزش ها و آمادگي هاي لازم را براي دفاع از آن  کسب کند. تا بتواند جايگاه و پرستيژ ملي و عزت خود را در محيط منطقه اي و جهاني ارتقاء دهد.


دکتر صفوي در تبيين مفاهيم قدرت ملي گفت: قدرت ملي  به معناي   توانائيهاي يک ملت و دولت در استفاده از منابع محسوس  و نامحسوس و امکانات انساني و طبيعي  براساس  سيستم و نظام ارزشي  مورد نظر خود ، جهت تاثير گذاري در معادلات منطقه اي و جهاني و کسب پيروزي براي تامين منافع و امنيت ملي ، مي باشد.


وي افزود: بسيج بيست ميليوني ظرفيتي پايان ناپذير ، قابل اعتماد و متعالي و تحول بخش متناسب با نيازهاي انقلاب ، نظام و مردم عزيزمان در طول 34 سال گذشته بوده و مي باشد و  حماسه آفريني هاي بسيج تا ابد مايه افتخار و مباهات تاريخ اسلام و ايران زمين خواهد بود. در سال هاي دفاع مقدس  بيجيان ما دشمنان را سرکوب کرده و مانند علف هاي هرز از کشور عزيزمان بيرون کردند و با فرمان امام دشمن راآن سوي مرزها  تعقيب و تنبيه کردند  تا درس عبرتي باشد برا متجاوزين آينده  که اگر به ايران حمله کرديد  ايران ، آن سوي مرزها شما را تعقيب و تنبيه خواهد کرد.


سرلشکر صفوي در ادامه به تشريح عوامل قدرت ملي هر کشوري پرداخت و گفت: عوامل قدرت ملي هر كشوري شامل جمعيت، تركيب مردم، سطح آموزش، رفاه، نخبگان، نهاد اجتماعي، طرح فكر ‏مردم، علايق ملي، خصوصيات ملت مثل شجاعت، هوشمندي، وسعت سرزمين يك كشور، داشتن عمق ‏استراتژيك، منابع طبيعي، ملاك‌هاي زيستي يك كشور است.


وي افزود: ساختار حكومت‌ها، كارآمدي مديران، مقبوليت ‏عمومي، كيفيت رهبران سياسي، سلامت عملكرد مديران و مسوولان يك كشور، قانونگرايي در يك كشور، ‏قدرت دفاعي و نظامي يك كشور و كميت و كيفيت نيروهاي دفاعي آن است كه منظور از كميت تعداد نيروها ‏و منظور از كيفيت انگيزه‌ي نيروهاي مسلح و آموش نيروهاي دفاعي ميباشد. لجستيك، داشتن دكترين استراتژي ‏نظامي، سيستم اطلاعاتي، وجود پايگاه‌ها و شركاي استراتژيك، اقتصاد كشور، روابط خارجي دولت‌ها و ‏ملت‌ها، تجارت بين‌المللي، روابط فرهنگي و روابط سياسي آن‌ها از جمله عوامل قدرت ملي هستند.‏


دکتر صفوي در ادامه گفت:  داشتن روابط و راهبرد سياسيت  خارجي هر کشور و سهم آن کشور در تجارت بين الملل و روابط فرهنگي آن کشور  و مشارکت آن در سازمانهاي منطقه اي و بين الملل از ديگر عوامل قدرت ملي هر کشوري مي باشد.


وي اضافه کرد: جمهوري اسلامي ايران غير از افغانستان ، عراق و ترکيه است و ارزش سرزميني ما بالاتر است. ايران محور ارتباط سه قاره اروپا به آسيا و آفريقا  به آسيا و شمال به جنوب است و هم اکنون نفوذ سياسي و فرهنگي ايران افزايش پيدا کرده است و قدرت هاي بزرگ بدانند در منطقه غرب آسيا ايران کليد راه حل است و تغيير و تحولات منطقه غرب آسيا را ايران رقم مي زند و در اين منطقه ايران است که تضمين کننده مي باشد و جمهور اسلامي ايران ترازوي سنگين اين منطقه است و آمريکائي ها اين را مي دانند.


دستيار و مشاور عالي فرماندهي معظم کل قوا در تبيين نقش بسيج در قدرت ملي جمهوري اسلامي ايران ، گفت: بسيج تاثير بسزائي در امنيت و قدرت ملي جمهوري اسلامي ايران در گذشته و در حال دارد.‏در گذشته آن کسي که تاثير گذار اصلي در دفاع مقدس 8ساله ‏بود نيروهاي بسيج بودند عراقي ها وقتي به کشور ما حمله کردند ارتش ما سپاه ما امادگي هاي لازم را براي ‏مقابله نداشتند. در طول اين هشت سال و  در صحنه اصلي پيروزي ها، بسيج بود.اين بسيج فقط در خط مقدم نبود ‏در جبهه ها بيش از يک ميليون نفر بسيجي داوطلب شرکت کرده بودند و اين جبهه ها عمق داشت عمق جبهه ها ‏روستا ها شهرها دبيرستان ها دانشگاهها بود ملت ما با يک بسيج عمومي، از فرزندان ارتشي و سپاهي شان ‏حمايت کردند. بيشترين شهداي ما را بسيجيان تشکيل مي دهند.


وي در ادامه افزود: امروز انديشه تفکر و فرهنگ بسيجي از محدوده جغرافيايي بسيج ايران فراتر رفته و سوار بر امواج بيداري اسلامي به يک ميليارد و ششصد ميليون مسلمان  جهان رسيده و نهضت بيداري اسلامي به حول و قوه الهي ادامه پيدا خواهد کرد.


وي افزود: برخي تصور مي کنند  که آمريکائي ها بيداري اسلامي را کنترل کرده اند . آمريکائي ها اگر توانستند انقلاب اسلامي  را کنترل کنند  مي توانند امواج بيداري اسلامي را کنترل کنند. بيداري اسلامي متوقف شدني نيست.


وي ادامه داد: بسيج گزينه ملت ايران برروي ميز مقابله با هرگونه تهديدات احتمالي دشمنان است و بسيج برخاسته از کرامت و ارزش هاي فطري و انساني است که با قدرت ايمان ، رشادت و از خودگذشتگي و ايثار و فداکاري هم اکنون به عنوان الگوئي متعالي و الهام بخش براي مقابله با استکبار جهاني و صهيونيسم بين الملل فراروي مردم فلسطين- افغانستان  ، سوريه و لبنان و تمام آزاديخواهان در سراسر جهان  قراردارد.