چهارشنبه, 09 مهر 1393 08:54

سرلشکر صفوی : درس آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس بر نهادینه شدن فرهنگ جهاد و ایثار در جامعه تأکید دارد

عمق بخشي و درک ابعاد نظامي، سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي دوران دفاع مقدس و بيان حقايق به گونه اي منصفانه و جلوگيري از تحريف واقعيات از مهمترين دلايل برگزاري اين دوره ها و تدريس درس آشنايي با دفاع مقدس است.

سردار سرلشکرپاسدار دکتر سيد يحيي صفوي ، دستيار و مشاور عالي فرماندهي معظم کل قوا در بيست و ششمين دوره تربيت استاد درس آشنايي با علوم و معارف دفاع مقدس بر تدريس حقايق و واقعيات دفاع مقدس به گونه اي منصفانه تأکيد کرد.

وي  که به منظور تشريح و تدريس عمليات هاي والفجر 8 و کربلاي 5 در اين دوره حضور يافته بود، با برشماري اهداف تدريس درس دفاع مقدس، اظهار داشت:عمق بخشي و درک ابعاد نظامي، سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي دوران دفاع مقدس و بيان حقايق به گونه اي منصفانه و جلوگيري از تحريف واقعيات از مهمترين دلايل برگزاري اين دوره ها و تدريس درس آشنايي با دفاع مقدس است.


وی افزود: درس آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس بر نهادینه شدن فرهنگ جهاد و ایثار در جامعه تأکید دارد.


دکتر صفوي با انتقاد از چاپ کتاب هاي غير مستند و خلاف واقع افزود: متأسفانه بعضا کتاب هايي چاپ مي شود که در آن هم طرح ريزي و فرماندهي عمليات ها و هم يگان هاي رزمي و پشتيباني رزمي در عمليات ها اشتباه ارائه شده است. بايد حقايق و واقعيات دفاع مقدس و نقش يگان هاي ارتش، سپاه، بسيج و جهاد سازندگي به طور منصفانه و مستند بيان گردد.

سرلشکر صفوي  با اشاره به حماسه آفريني هاي ارتش قهرمان در دوران دفاع مقدس،  ياد و خاطره شهيدان سرافراز صياد شيرازي، عباس بابايي و 48هزار شهيد ارتش در دوران دفاع مقدس را گرامي داشت.

 اين عضو هيئت علمي دانشگاه در ادامه، هدف اساسي و غير قابل تغيير هر حکومت و دولت ملتي را حفظ بقاء ملي، منافع و امنيت ملي، حفظ ارزش ها و هويت ملي و پيشرفت ، رفاه و آسايش ملت دانست و خاطر نشان کرد: جنگ ها شديدترين عامل تهديدکننده اهداف فوق از جمله امنيت و منافع ملي است. جنگ ها ممکن است باعث اشغال، تجريه و حتي سقوط نظام سياسي کشورها شوند.

اين استاد جغرافياي سياسي و نظامي  پس از تشريح اهداف، ابعاد و جزئيات عمليات هاي والفجر 8 و کربلاي 5 در پايان به سوالات مربيان حاضر در دوره در سه مقطع پيش از جنگ، در طول هشت سال دفاع مقدس و پس از جنگ پاسخ گفت.

گفتني است اين دوره توسط پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ستادکل نيروهاي مسلح از 6 بهمن آغاز گرديده و تا 11 بهمن نيز ادامه خواهد داشت و در آن اقشار مختلف اساتيد دانشگاها، فرهنگيان، پاسداران قديمي که همگي داراي تحصيلات دانشگاهي هستند ، حضور دارند.

اين مربيان پس از گذراندن اين دوره توانمندسازي و کسب موفقيت در امتحانات مربوطه، با مدرک صادر شده از اين پژوهشگاه مي توانند درس 2 واحدي آشنايي با علوم و معارف دفاع مقدس را در مراکز آموزش عالي تدريس نمايند.