چهارشنبه, 09 مهر 1393 09:03

سرلشکر صفوي:فشار دشمنان نشان دهنده مسير درست ملت بزرگ ايران و انقلاب اسلامي است / دشمنان خارجي بدنبال اختلاف و واگرايي مي باشند و با همگرايي در ايرا ن مخالف هستند

تجربه نشان داده است که دشمنان خارجي ما اختلاف در ايران و واگرايي را مي‌خواهند و با همگرايي مخالف هستند. بايستي در مقابل چنين خواسته دشمنان ، مسئولين مردم را به آرامش و دور شدن از تنش و بحران و البته مقاومت در صراط مستقيم الهي كه همان راه اسلام، امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري است، در گفتار و عملکرد خوددعوت کنند.

سردار سرلشکر پاسدار دکتر سيد يحيي صفوي ، دستيار و مشاور عالي فرماندهي معظم کل قوا در گفتگوئي به تشريح  عمليات آزاد سازي  خرمشهر و دستاوردهاي سياسي اين عمليات پرداخت.


در زير بخش هايي از اين  گفتگو را مي خوانيد.


با فتح خرمشهر کليد بصره در اختيار رزمندگان قرار گرفت


مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا اضافه كرد: عمليات آزادسازي خرمشهر چهارمين عمليات بزرگ رزمندگان ارتش، سپاه و بسيج بود كه طي 9 ماه بزرگترين پيروزيها را براي ايران و سختترين شكستها را براي عراق به همراه داشت. يعني از 5 مهرماه سال 1360 با شکستن حصر آبادان و آزاد سازي بستان در آذر ماه همان سال و عمليات فتح المبين در آغاز فروردين ماه سال 61 ، عمليات آزاد سازي خرمشهر که از 20  ار ديبهشت ماه سال 61 تا سوم خرداد طول کشيد ، چهارمين پيروزي ايران بر عراق بود.


 اشغال  خرمشهر بزرگترين پيروزي براي عراق محسوب مي شد. صدام نقطه كليدي و بسيار حساسي از خاك كشور را به تصرف درآورده بود لذا گفته بود كه اگر ما بتوانيم خرمشهر را فتح كنيم كليد بصره را به ايران مي‌دهد.


سرلشكر صفوي با بيان اينكه عمليات بيت المقدس از ويژگيهاي خاص فراواني برخوردار بود كه سرعت از ويژگيهاي بارز آن محسوب ميشود، گفت: بعد از عمليات فتح المبين رژيم بعثي عراق تصور نمي كرد كه رزمندگان ايران اسلامي بعد از اين عمليات سخت به زودي طرحي را براي حمله و آزادسازي خرمشهر برنامه ر يزي كنند در حالي كه استراتژي فرماندهان و رزمندگان ايران كوبيدن پتكي به صورت مستمر و منظم بر استراتژي صدام  بعثي تا نابودي آن بود كه عمليات بيت المقدس يكي از ضربات سهمگين اين استراتژي محسوب ميشد.


سرلشكر صفوي با اشاره به اينكه عمليات بيت المقدس جنگ بسيار سختي بود به طوري كه 26 شبانه روز طول كشيد، بيان كرد: عراقيها به هيچ وجه نمي خواستند خرمشهر به‌دست رزمندگان ايران بيفتد، در روز سوم خرداد لشگر هاي  پياده عراق با 10 هزار نيرو از نفوذ رزمندگان اسلام  درخرمشهر جلوگيري  ميكردند، در همين راستا صدام به فرمانده لشگر پياده خود دستور داده بود كه از محاصره رزمندگان ايران هر چه سريعتر خارج شوند كه اين امر به دليل ايثار و هوشياري بالاي رزمندگان ايران هيچگاه ميسر نشد.


وي  گفت: روز سوم خرداد كه وارد خرمشهر شديم حدود 10 هزار عراقي اسير رزمندگان ايران شدند و عده اي هم در حال فرار از رودخانه اروند در دام آب گرفتار و غرق شدند.


دكتر صفوي ادامه داد: زماني كه خرمشهر در اختيار كامل رزمندگان ايران قرار گرفت طي تماس تلفني اين خبر را به بيت امام داديم كه در آن زمان فرزند امام حاج سيداحمد خميني بعد از اينكه خبر آزادسازي خرمشهر را به امام دادند در جواب به ما گفتند؛ كه امام لبخند خوبي بر لبانش جاري شده است كه خبر همان لبخند موجب فراموش شدن تمام سختيهايي شد كه رزمندگان ارتش و سپاه و جهاد سازندگي  طي 26 شبانه روز براي آزادي خرمشهر متحمل شدند.


سرلشکر صفوي با اشاره به اشراف اطلاعاتي در زمان جنگ تحميلي نسبت به ارتش عراق ، بيان داشت: در زمان  جنگ براي هر لشكر از دشمن شناسنامه اي تشكيل داده بوديم و ميدانستيم كه هر لشكر چه تعداد تانك، نفربر، توپخانه و وسايل هجومي و دفاعي دارد، حتي عكسها و سوابق فرماندهان لشكر را به طور كامل تهيه كرده بوديم.


با توجه به اين اطلاعات هر فرماندهاي از دشمن كه دستگير ميشد، بلافاصله با مشخصاتي كه از وي در دست داشتيم، مشخص ميشد كه از كدام تيپ است و همين عامل به ما كمك ميكرد وي را به طور شايسته تخليه اطلاعاتي كنيم.


وي  بيان كرد: در دوران دفاع مقدس لشكري با عنوان لشكر بدر وجود داشت كه مجاهدين و ارتشيهاي عراق با حدود 16 هزار نفر آن را تشكيل داده بودند كه در چندين عمليات بزرگ همانند كربلاي 5 عليه عراق جنگيدند و اين نشانگر قدرت بالاي نظامي ايران بود.


وي تصريح كرد: زماني كه سينه به سينه و از روبرو با ارتش عراق ميجنگيديم آنها تا آخرين نفس دست از مبارزه برنميداشتند ولي زماني كه آنها را دور ميزديم و به اصطلاح "تك احاطه اي " را انجام ميداديم، ارتش عراق غافلگير ميشد و شكست سنگيني را به آنها تحميل ميكرديم.


سرلشکر صفوي در بخش هايي از گفتگوي خود با اشاره به  عوامل پيروزي آفرين در فتح خرمشهر و نقش رهبري امام راحل (ره) ،گفت: يكي از عوامل اصلي اين پيروزي افتخار‌آفرين، رهبري، فرماندهي و مديريت حكيمانه امام خميني (ره) در سه صحنه بين‌المللي، منطقه‌اي و داخلي بود.


مشاور عالي فرمانده كل قوا تصريح كرد: امام راحل در صحنه داخلي، ايجاد آرامش در جامعه، حذف ليبرال‌هاي طرفدار بيگانگان از صحنه سياسي جنگ و كشور، تقويت روحيه ارتش، سپاه و بسيج و افشاي ماهيت و اهداف صدام و حاميانش در تجاوز به ايران را به خوبي انجام داد.


دكتر ‌صفوي خاطرنشان كرد: امام خميني (ره) همچنين ظرفيت استقامت مردم را براي تحمل مسائل جنگ از جمله شهادت ، جانبازي و شهادت بالا ‌برد و مردم را به تحمل و اسقامت دعوت و همواره نويد نصرت الهي، اميد به آينده و اعتماد به خدا را به مردم ‌دادند.


دستيار و مشاور عالي مقام معظم رهبري اظهار داشت: امام راحل همچنين در صحنه بين‌المللي و منطقه‌اي به كشورها هشدارهاي لازم را ‌دانند، مجلس را آرام نگه ‌داشت و دولت را نيز كنترل مي‌كرد.


وي  افزود: دومين عامل پيروزي و فتح خرمشهر وحدت و انسجام ملي بود، رزمندگان ارتش و سپاه با هم وحدت داشتند و اين وحدت را امام بزرگوار تاکيد مي فرمودند ، بطوريکه روزي در جماران حضرت امام دست شهيد بزرگوار صياد شيرازي  را در دستان آقا محسن رضايي گذاشتند و دست خودشان را  روي دست آن دو نفر  قرار دادند و حضرت امام حرکت حکيمانه در جمع خصوصي فرماندهان  ارتش و سپاه  در ملاقات با ايشان انجام دادند.


وي گفت: تغيير استراتژي نظامي جنگ از نبرد كلاسيك به استراتژي جنگ انقلابي يكي ديگر از عوامل پيروزي ما در اين واقعه بود، ما تاكتيك نظامي خود را داشتيم و قدرت فكري و عقلاني فرماندهان ما از فرماندهان عراق بالاتر بود.


سرلشكر ‌صفوي تصريح كرد: عامل ديگر پيروزي اشتباهات استراتژيك صدام و نيروهاي او در برآورد عناصر قدرت ملي ايران بود كه اين عناصر روحيه انقلابي و جهادي مردم ايران است.


وي خاطرنشان كرد: صدام نمي‌دانست كه مردم ما چگونه از امام خميني (ره) اطاعت مي‌كنند و ظرفيت معنوي، ‌شجاعت و اقتصادي و انساني ايران را نمي‌دانست.


سوم خرداد ، نماد اقتدار و عظمت نيروهاي مسلح كشور و پيامي عبرت آموز براي دشمنان اسلام است


مشاور عالي فرمانده كل قوا افزود: زماني كه نيروهاي ما وارد خرمشهر شدند،10 هزار نيروي عراقي در اين شهر بود و آنها فكر پيروزي ما را نمي‌كردند، از 19 هزار اسير عراقي گرفته شده،10 هزار نفر در روز سوم خرداد از داخل خرمشهر اسير شدند.


دكتر صفوي   با ياد آوري سوم خردادماه 61  بعنوان روز مقاومت ،ايثار و   پيروزي در طول تاريخ  گفت : پيشنهاد مي كنم  اين روز براي هميشه در تاريخ ايران جشن ملي گرفته  و ازامام و شهيدان  تجليل گردد. و هر سال بجاي رژه نيروهاي مسلح در 31 شهريور،  اين مراسم در سوم خرداد برگزار گردد ، تا اقتدار و عظمت  نيروهاي مسلح ايران به جهانيان  نشان  داده شود. چرا كه  روز سوم خرداد  ماه 61 و فتح خرمشهر  پيام  عبرت آموز براي ملت بزرگ و دوستان و دشمنان انقلاب اسلامي ايران دارد.


دستيار و مشاور عالي فرماندهي کل قوا با بيان قدرت رهبري و مديريت حضرت امام و ولايت فقيه در حماسه فتح خرمشهر اضافه کردند عمليات بيت المقدس ظهور انديشه جديد و تفکر برتر نظامي فرزندان امام در عرصه دفاع مقدس و اين فتح، بزرگترين دستاورد سياسي-نظامي جمهوري اسلامي ايران در سال سوم جنگ و شکست استراتژي عراق در حمله به ايران بود.


سرلشكر صفوي تصريح کردند: آزادي خرمشهر نتيجه وحدت و يکپارچگي ارتش ، سپاه و جهاد سازندگي و بهره گيري از ظرفيت هاي عظيم نيروهاي بسيج در سايه رهبري حکيمانه و قاطعانه حضرت امام خميني(ره) بود.


وحدت بر سر اصول انقلاب  ، نويد بخش پيروزي هاي بزرگ است


سرلشکر صفوي در تشريح دستاوردهاي  فتح خرمشهر گفت: يکي از دستاوردهاي عظيم  اين فتح ، اين پيام است که هر کجا شاهد وحدت  چه در ارتش و سپاه و چه در صحنه داخلي ،همصدايي شنيده  مي شد ، پيروز ميدان بوديم  . تجربه نشان داده است  که دشمنان خارجي ما اختلاف در ايران و واگرايي را مي‌خواهند و با همگرايي مخالف هستند.  بايستي در مقابل چنين  خواسته دشمنان ، مسئولين مردم را به آرامش و دور شدن از تنش و بحران و البته مقاومت در صراط مستقيم الهي كه همان راه اسلام، امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري است، در گفتار و عملکرد خوددعوت کنند.  البته ملت ايران در طول بيش از سه دهه از عمر پربرکت انقلاب نشان داد  که  هميشه در صحنه هاي حساس انقلاب ، ملتي واحد است و  بدون تکيه بر کشورهاي سلطه گر ، توانسته است ، پيروز ميدان باشد و تسليم باج خواهي ها و زياده خواهي ها نمي شود و فشارهاي  دشمنان نشان از آن دارد که انقلاب اسلامي در مسير درستي قراردارد.


مشکل اصلي دشمنان، عدم درک قدرت فرهنگي  و توانمندي علمي و سابقه تمدن ايران اسلامي است


وي افزود: مشکل اصلي دشمنان، عدم درک قدرت فرهنگي  و توانمندي علمي و سابقه تمدن ايران اسلامي است ،دشمنان فرامنطقه اي و منطقه اي ملت بزرگ ايران مي  خواستند با تحميل جنگ به ملت و انقلاب اسلامي، ايران را نه تنها تحقير کنند، بلکه به زانو درآورند و سرزمين ايران را تجزيه کنند. دشمنان ما مي خواستند با تضعيف رهبري و مديريت انقلاب اسلامي، با از بين بردن منابع انساني و اقتصادي ملت ايران مانع رفاه و آسايش و پيشرفت ملت ايران شوند و با اينکار در حقيقت مانع صدور فرهنگ انقلاب  اسلامي که همان استقلال طلبي و  مبارزه با ظلم و استکبار است، شوند و نگذارند دولت جمهوري اسلامي يک الگوي  الهام بخش حکومت مردم سالاري ديني براي ساير ملتها و کشورهاي اسلامي شود.


وي ادامه داد: وليکن هم اکنون پس از گذشت 32 سال از فتح خرمشهر ملت ما و ملتهاي منطقه شاهد سرنوشت ذلت بار رژيم بعث عراق و نابودي اين رژيم جنايتکار ، اگرچه توسط ظالم بزرگتري  هستند ، و اين ملت ها  شاهد پيروز يهاي بزرگ ملت و دولت ايران در صحنه بين المللي و منطقه اي مي باشند. با گذشت 35 سال از پيروزي انقلاب کبير اسلامي قدرت جديدي در منطقه غرب آسيا بوجود آمده است. بعثت و رسالت پيامبر عظيم الشان اسلام با مجاهدتهاي امام بزرگوار و فداکاريهاي مت ايران ، هم اکنون تبديل به يک  سا ختار سياسي بنام جمهوري اسلامي ايران شده است .


رسالت پيامبر و مذهب تشيع فناوري هاي توليد و اعمال قدرت جمهوري اسلامي ايران است


دکتر صفوي با اشاره به رسالت پيامبر عظيم الشان اسلام و مذهب تشيع بعنوان فناوري هاي توليد و اعمال قدرت  ، گفت: در بستر فرهنگ و تمدن کهن  ايران اسلامي و در فرآيند انقلاب اسلامي ، مذهب تشيع ، يعني اسلام ناب محمدي هم بمثابه فناوري توليد و اعمال قدرت ، هم به عنوان راه و هم بعنوان هدف  و در نقش  شناساي حقيقت در حوزه سياسي جلوه گر شده است. به تعبير فوکو ، نوعي  همگرايي و تعاون بين نيازهاي افراد جامعه به تغييرات و دگرگوني هاي نظري با مکتب نوراني اسلام وجود داشت که نهايتا به شکل يک انقلاب  متجلي شد. اراده و خواست جمعي ملت بزرگ ايران  در چهره مراسم و نمايش مذهبي ، براي ظهور ، ظهور و بروز يافته و خلا گروه ها يا طبقات پيشتاز ، حزب حرفه اي انقلابي و ايدئولوژي سياسي را ترميم کرد.


وي ادامه داد: به سخن ديگر انقلاب ، مذهب  زبان گوياي اراده و خواست عمومي شدو چهره اي خاص و متمايز به انقلاب اسلامي بخشيد. در چشم انداز ، چنين قدرتي صرفا اقتدار و انقياد نيست ، بلکه به گفته فوکو عمدتا يک وضع استراتژيک پيچيده در جامعه اي معين است.


سرلشکر صفوي با اشاره به بروز و ظهور قدرت فرهنگي انقلاب اسلامي ايران ، گفت: حماسه امام و امت ما در هشت سال دفاع مقدس نيز بروز و ظهور يک قدرت نرم فرهنگي در جدال سنگين با قدرت سخت افزاري دشمنان بود.در طول هشت سال دفاع مقدس ، همواره تجهيزات نظامي عراق از ايران بالاتر و پيشرفته تر بود ، و عراق از حمايت تبليغاتي و سياسي قدرتهاي فرا منطقه اي و حمايت هاي چندين ميليارد دلاري کشورهاي جنوبي خليج فارس برخوردار بود و ليکن قدرت معنويت  و مديريت امام بزرگوار ،بعنوان فرمانده کل قوا ، قدرت اتحاد و انسجام ملت و روحيه فداکاري و شجاعت دوميليون بسيجي داوطلب و ايثارگري بيش از 200 هزار شهيد و 300 هزار جانباز  وآزادگان سرافراز ، بر قدرت سخت افزاري ارتش عراق  برتري يافت.


وي اضافه کرد: قدرت طراحي و نبوغ نظامي فرماندهان سپاه و ارتش باعث پيروزي تاريخي ملت ايران و انقلاب اسلامي بر جبهه متحد عراق و نفاق عربي و قدرتهاي سلطه گر غربي و شرقي شد.


خداوند ما را به اهداف و رسالت شهيدان و امام شهيدان وفادار قرادهد.