جمعه, 17 بهمن 1393 20:25

توانسته ایم در حوزه جنگ سایبری پاسخ های مناسبی به دشمنان بدهیم

نیروهای مسلح  جمهوری اسلامی ایران درحوزه جنگ سایبری پیشرفت های چشمگیری داشته اند و توانسته اند در برهه های مختلف پاسخ های مناسبی به دشمنان بدهند.

 

سردار سرلشکر پاسدار دکترصفوی ، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در بازدید از یکی از مراکز تحقیقات فن آوری اطلاعات سپاه،  با تاکید بر لزوم کاربردی کردن فن آوری اطلاعات و  ارائه آن به بخش های اجرائی و  تصمیم  گیری کشور ، گفت:
دشمنان ما در حوزه فن آوری اطلاعات کارهای بسیاری انجام داده اند و دارای شبکه های قدرتمندی هستند.هنوز خیلی از مسئولان کشور نمی دانند در بخش فن آوری اطلاعات ، چه اتفاقی در دنیا افتاده و چه پیشرفت هایی حاصل شده است . بایستی مراکر تحقیقاتی یافته های این حوزه را به روسای دستگاه های مختلف عرضه نمایند.
وی در ادامه بر لزوم مدل سازی بحران های متصور ، در آینده تاکید کرد و گفت:
ما بحران ها و تهدیدات را با دو منشاء انسانی و طبیعی تقسیم بندی می کنیم. بحران های مختلف نظیر بحران های  اجتماعی ،  زلزله و... موضوعاتی هستند که قابل پیش بینی و مدل سازی  و مدیریت هستند   و در صورت نپرداختن به این موضوعات ، قطعا مشکلات بسیاری برای آینده کشور ، متصور خواهد بود.
وی افزود:
یکی از کارکردهای مراکز تحقیقاتی ، پرداختن به بحران های آتی می باشد که  این مراکز می توانند علاوه بر پیش بینی  و آینده نگری  ، در مورد اینکه  بایستی چه مراحلی برای تصمیم گیری و مواجهه و مقابله و پیشگیری از این بحران ها طی کرد ، ارائه راهکار نمایند.
وی در خصوص  لزوم جامع نگری در بحران های آینده گفت:
صرفا نبایست در در مدل سازی ها ، ملاک تهران باشد  و بایستی استان ها و شهرهای بزرگی مانند مشهد ، اصفهان ، شیراز و... را در آنالیز بحران های آتی لحاظ نمود.
بایستی نگاه پیش دستانه  نسبت به تهدیدات آینده  داشت
مشاور عالی مقام معظم رهبری  با اشاره به کارکردهای مراکز تحقیقات فن آوری اطلاعات در تهدیدات و جنگ های سایبری ، گفت:
بایستی نگاه پیش دستانه  نسبت به تهدیدات آینده  در قبال جمهوری اسلامی ایران داشت و تهدیدات مختلف را رصد کرد و متناسب با هر تهدیدی سناریوهای مختلف مقابله با آن را تدوین و اجرایی کرد.
مهمترین انتظار از دستگاه های اطلاعاتی ، جلوگیری از غافلگیری استراتژیک است
بدترین موضوع برای یک کشور غافلگیری استراتژیک است
وی ادامه داد:
مهمترین موضوعی که از مراکز اطلاعاتی و تحقیقاتی ، انتظار داریم ، جلوگیری از غافلگیری استراتژیک است، بدترین موضوع برای یک کشور غافلگیری استراتژیک است.
یکی از تهدیداتی که در سطح ملی و سطح نیروهای مسلح مطرح است تهدیدات سایبری است که می تواند کشور را دچار آسیب کند.
توانسته ایم در حوزه جنگ سایبری پاسخ های مناسبی به دشمنان بدهیم
وی افزود:
دشمنان ما در جنگ سایبری فعالیتهای بسیاری انجام داده اند ، که در صورت عدم برنامه ریزی مداوم مسئولان کشور ، امکان آسیب رساندن به زیر ساخت های حیاتی که به نوعی با فن آوری اطلاعات در ارتباط هستند ، فراهم می گردد. البته نیروهای مسلح  جمهوری اسلامی ایران درحوزه جنگ سایبری پیشرفت های چشمگیری داشته اند و توانسته اند در برهه های مختلف پاسخ های مناسبی به دشمنان بدهند.
سرلشکر صفوی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی دستگاه های مربوط در استفاده از فن آوری های نوین ، گفت:
ضریب نفوذ اینترنت و شبکه های اجتماعی مبتنی بر موبایل و اینترنت در کشور رو به افزایش است و این در حالی است که دستگاه های مسئول در این موضوع فر هنگ سازی نکرده اند و بیش از آنکه استفاده کننده درست از این فن آوری ها باشیم ، استفاده نادرستی از این ابزارها می کنیم.
وی درادامه با اشاره به اینکه بیش از 51 درصد از جمعیت  کشور را جوانان زیر سی سال تشکیل می دهند ، گفت:
نسل جوان قدرت و سرمایه عظیمی برای کشور می باشند و با نسلی روبرو هستیم که از هوشمندی بالایی برخوردار است و بایستی بتوانیم در جهت ، درستی از این نسل  استفاده کنیم و برای این جمعیت جوان ایجاد اشتغال کرده و از پتانسیل عظیم نسل جوان در جهت حل مشکلات کشور استفاده کنیم.
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا به لزوم برنامه ریزی بلند مدت در فضای مجازی و بهره گیری از تکنولوژهای نو  اشاره کرد و گفت:
تکنولوژی های نوین  با سرعت بسیار زیادی در حال بروز و ظهور و گسترش می باشند. یکی از بخش هایی که در دهه های آینده بایستی متحول گردد ، بخش آموزش است. بایستی برنامه ریزی در راس فعالیت ها باشد.
سیاست قدرت و زور حرف اصلی و حرف آخر  آمریکائی ها است
وی با اشاره به دشمنان پیرامونی جمهوری اسلامی ایران ،گفت:
بایستی در مقابل دشمنان، خصوصا آمریکائی ها و صهیونیست ها  توانمند شد. سیاست قدرت و زور حرف اصلی و حرف آخر  آمریکائی ها است . آنها اعلام می کنند  چون ما قدرتمند هستیم پس بایستی تابع ما باشید ، در حالیکه ملت ما نمی خواهند زیر بار حرف زور بروند و تابع آمریکائی ها باشند.
وی در پایان ، گفت:
علم باعث توانمندی  و قدرت  می شود، چون با دشمنان زورگو و قدرتمندی روبرو هستیم بایستی صاحب علم و قدرت شویم .