دوشنبه, 04 بهمن 1395 11:02

سرلشکر صفوی:هم افزایی عناصر اطلاعات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی باعث پیشرفت و امنیت و اقتدار است/نقش نیروهای اطلاعاتی در پیروزی های عملیات های بزرگ و افتخارآفرین تعیین کننده بود

اشراف اطلاعاتی مسئولان عالیرتبه کشور نسبت به تغییر و تحولات محیط بین المللی و محیط منطقه ای در پیروزی های ملت ایران و پیشرفت و آبادانی کشور عزیزمان ایران تأثیرگذار است.

 

سردار سرلشکر پاسداردکتر سید یحیی صفوی ، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا که در یادواره سرداران و ۴۵۰ شهید اطلاعات قرارگاه سیدالشهدا (ع) شامل استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد سخنرانی می کرد  با  تبیین مقام شامخ شهیدان گفت:
هیچکس به اندازه شهیدان، بر گردن  مسئولان و مردم ایران حق ندارند و همه گروههای خدمتگذار کنونی هم مدیون شهدا هستند. مقام شهادت یعنی استقرار یک حاکمیت کامل درون انسانی که به او شهید می گویند.
وی افزود: بی شک شهدای اطلاعات حماسه آفریدند  و بدون تردید حماسه شهدای دفاع مقدس و شهدای اطلاعات در راستای عاشورای حسینی و کربلای ایران در راستای کربلای  حسین بن علی علیه السلام مفهوم و معنا می یابد.
وی با اشاره به حماسه راهپیمایی 20 میلیون نفری اربعین حسینی گفت:
حماسه راهپیمایی بیش از 20 میلیون نفری امسال اربعین حسینی، بشارت دهنده دیگری برای زمینه سازی و آمادگی ظهور مولایمان حضرت مهدی(عج) است.
سرلشکر صفوی با اشاره به نقش نیروهای اطلاعات در پیروزیهای بزرگ دفاع مقدس گفت:
نقش نیروهای اطلاعاتی در پیروزی های عملیات های بزرگ و افتخارآفرین همچون فتح المبین و آزادی خرمشهر و فاو و کربلای 5 نقش تعیین کننده و در جایگاه نخست بود و فرماندهان عالی جنگ و فرماندهان تیپ ها و لشکرها براساس اطلاعات صحیحی که از وضعیت دشمن، جفرافیا و وضعیت اقلیمی مناطق مرزی ایران و عراق بدست می آمد  می توانستند تصمیم درست برای انتخاب صحنه نبرد بگیرند  و متناسب با ضعف دشمن و قدرت نیروهای خودی پیروزی را محقق کنند.
سرلشکر صفوی  در ادامه با ارائه تحلیل محیط بین المل گفت:
تغييرات پر شتاب فناوري  بويژه تاثيرات فناوري اطلاعات و ارتباطات در همه ابعاد زندگی بشر،تغيير در الگوي قدرت در معادلات جهاني(چندقطبی شدن قدرت در جهان کنونی) و کم رنگ شدن مرزهاي حاكميتي و قدرت فضاي مجازي ، همچنین بهم ريختن روابط سياسي و بلو كهاي سنتي قدرت  از مشخصه های تغییرات در محیل بین الملل است .
وی افزود:
واقعیت آن است که  تغييرات در جغرافياي سياسي(ژئوپلیتیک ) (منطقه ما در حال گذار ژئوپلیتیکی است به تعبیر مقام معظم رهبری در حال عبور از یک پیچ تاریخی هستیم)  در حال رخ دادن است و بازیگران قدرت در بعد منطقه ای و بین المللی  در حال ازدیاد هستند  و شكنندگي محيط بين المللي  قابل لمس می باشد  و تفكرات مبتني بر ايدئولوژي هاي آرمان خواهي تاثيرات قابل توجهی بر محیط بین الملل دارند.
 دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به اهمیت درک و داشتن تصمیمات صحیح مبتنی بر اطلاعات درست ، افزود:
بي شك در موفقیت  هر عمليات ، دانش كه ماحصل آن تكنولوژي است نقش بسزائي دارد و روز به روز با توسعة دانش بشر ، استعدادهاي بشر نيز براي موفقیت و شکست در کارها  بيشتر مي شود.
پیچیدگی فرایند  و عنصر تصميم :
در كنار تكنولوژي ، درايت و تصميمگيري صحيح و به موقع نيز تأثير سرنوشت ساز ی در همة فرایند ها  ايفا ميكندوتصميم صحيح نيازمند طي فرآيندهاي پيچيدهاي است كه عنصر اول آن را  اطلاعات  تشكيل ميدهد.
وی با اشاره به روالهاي تصميم گيري و هدايت عملیات پیچیده ، گفت:
فرآيند تصميم گيري و   هدايت عمليات علاوه بر اطلاعات كه شالودة اصلي آن است نيازمند داشتن دانش فردي و گروهي ، مكانيزم هاي جريان روان و صحيح عنصر تصميم در حين نبرد در سلسله مراتب فرماندهي و كنترل لحظه به لحظة نتايج و تأثيرات تصميم مانند هشت سال دفاع مقدس است.
سرلشکر صفوی با اشاره به نقش اطلاعات در فرماندهي و كنترل در سطح ملي ، گفت:
در بعد ملی و با نگاهی به آینده و در سیستم های دفاعی و امنیتی ،  داشتن اطلاعات صحیح  و کارآمد باعث جلوگیری از غافل گیری راهبردی در جنگ های احتمالی آینده و نیز منجر به  پیش بینی و پیشگیری از بحران های اجتماعی و امنیتی احتمالی می گردد.
وی افزود: هم اکنون هم عنصر اطلاعات در موضوعات امنیت ملی، مسائل اجتماعی، اقتصاد، فرهنگ و سیاست برای تصمیم گیری صحیح مسئولان کشوری و لشکری در برنامه ریزی های یک ساله ( سال 1396) و پنجساله(1400 الی 1396) نقشی منحصربفرد دارد.
وی ادامه داد:
مدیران منطقه ای و استانی بدون اطلاعات صحیح از توانمندی ها، فرصت ها و آسیب پذیری و تهدیدات محیط منطقه خودشان در اداره مردم و پیشرفت استان با مشکل مواجه خواهند شد و اشراف اطلاعاتی مسئولان عالیرتبه کشور نسبت به تغییر و تحولات محیط بین المللی و محیط منطقه ای در پیروزی های ملت ایران و پیشرفت و آبادانی کشور عزیزمان ایران تأثیرگذار است.
مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به نقش هم افزایی اطلاعات در تامین امنیت و اقتدار و پیشرفت کشور گفت:
هم افزایی عناصر اطلاعات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی باعث پیشرفت و امنیت و اقتدار است.
وی در پایان و در جمع بندی سخنان خود  تاکید کرد:
نیروهای مسلح و نیروهای اطلاعات دیروز و امروز، امنیت ایران را تأمین کردند؛ هم اکنون نوبت مسئولان کشوری است که رفاه و آسایش، معیشت و پیشرفت مردم و کشور عزیزمان ایران را محقق سازند.