چهارشنبه, 04 -2669 20:07

درسالروز آغاز عملیات بیت المقدس صورت گرفت: تشریح عملیات غرورآفرین بیت المقدس توسط سرلشکر صفوی در جمع دانشجویان دانشگاه افسری امام علی(علیه السلام)

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا صبح امروز در سالروز آغاز عملیات بیت المقدس با حضور در دانشگاه افسری امام علی(ع) ارتش جمهوری اسلامی ایران، این عملیات را برای دانشجویان دانشگاه تشریح کرد.

سردار سرلشکر پاسدار دکتر سیدیحیی صفوی "دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا" با بیان اینکه استراتژی سیاسی نظامی ایران در اوایل دفاع مقدس حملات پی در پی به ارتش عراق بود،گفت:
بنابر همین استراتژی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران طی 9 ماه چهار عملیات مشترک پیروزمندانه انجام دادند و با این کار می خواستیم مانع سازماندهی مجدد ارتش عراق بشویم.
دستیار و مشاور عالی فرمانده قوا افزود:
این چهار عملیات شامل عملیات ثامن الائمه در 5 مهرماه سال 60، عملیات طریق القدس در آذرماه سال 60، عملیات فتح المبین در دوم فروردین ماه سال 61 و  عملیات بیت المقدس در 10 اردیبهشت ماه سال 61 بود که موجب آزادسازی بیش از 8 هزار کلیومتر مربع از 16 هزار کیلومتر مناطق اشغال شده کشور گردید.
وی با برشماری علل پیروزی در این چهار عملیات خاطرنشان کرد:
تکیه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بر عوامل معنوی، وحدت میان ارتش و سپاه، ایمان و برتری فکری در طرح ریزی عملیات ها و اشراف اطلاعاتی از مهمترین دلایل پیروزی ما در این عملیات ها بود.
سرلشکر صفوی افزود:
از آنجا که دور عملیات های ما معمولا در بازه های 6 الی 9 ماهه بود، عراق تصور نمی کرد که با گذشت کمتر از دو ماه از عملیات فتح المبین، نیروهای مسلح ایران بتوانند دست به یک عملیات بزرگ دیگر بزنند، بنابراین ما دشمن را در زمان و تاکتیک غافلگیر کردیم.
وی ادامه داد:
برای این کار نیروهای اطلاعاتی ما حین عملیات فتح المبین، در حال شناسایی منطقه برای عملیات بعدی یعنی بیت المقدس بودند.
جانشین وقت فرمانده کل سپاه در قرارگاه کربلا در عملیات بیت المقدس، در تشریح دلایل پیروزی عملیات تصریح کرد:
اتخاذ راهبرد جنگ انقلابی در مقابل جنگ کلاسیک ارتش عراق و استفاده از تاکتیک های غیرقابل تصور برای دشمن مانند تاکتیک "حمله به قلب منطقه"، از جمله عوامل پیروزی ما در عملیات بیت المقدس و غافلگیری و شکست ارتش بعث عراق بود.
وی توسعه سازمان رزم در سپاه را یکی دیگر از شاخصه های عملیات بیت المقدس عنوان کرد و افزود:
سپاه پاسداران در عملیات ثامن الائمه با 15 گردان وارد عملیات شد، در عملیات طریق القدس ما 3 تیپ "14 امام حسین(علیه السلام) تیپ 25 کربلا و تیپ 31 عاشورا" را تشکیل دادیم و آن را در عملیات فتح المبین به 12 تیپ و در عملیات بیت المقدس به 15 تیپ رساندیم که این توسعه سازمان رزم و سازماندهی نیروها حین جنگ دارای پیچیدگی های فراوان بود.
این فرمانده دوران دفاع مقدس با تأکید بر اینکه رژیم بعث عراق قصد نداشت از خرمشهر خارج شود تصریح کرد: زمانی که نیروهای ما در عملیات بیت المقدس توانستند وارد خرمشهر شوند، بیش از 10 هزار عراقی در شهر حضور داشند که همگی آنها به اسارت نیروهای اسلام درآمدند؛ این نشان می دهد که رژیم بعث عراق هرگز نمی خواست خرمشهر را از دست بدهد، در غیر این صورت به نیروهایش دستور عقب نشینی می داد.
سرلشکر صفوی در بخش دوم برنامه به سوالات دانشجویان دانشگاه افسری امام علی(ع) در موضوعات مختلف پاسخ داد.
وی در پاسخ به یکی از سولات راجع به  نیروهای مسلح و سیاست افزود:
به فرموده حضرت امام خمینی(ره) ورود نیروهای مسلح به دسته بندی ها و احزاب سیاسی ممنوع است. اما نیروهای مسلح به خصوص فرماندهان عالی آن باید درک و بصیرت سیاسی داشته باشند و تحولات سیاسی را در محیط ملی، منطقه ای و بین المللی به خوبی بشناسند تا بتوانند از امنیت ملی کشور و انقلاب اسلامی دفاع کنند.