پنج شنبه, 16 فروردين 1397 19:11

سرلشکر صفوی: گفتمان انقلابی تبدیل به گفتمان برتر و غالب در جهان اسلامی شده است

سرلشکر صفوی در مراسم اختتامیه دوازدهمین دوره از انتخاب کتاب سال پاسداران اهل قلم :گفتمان انقلابی  در نظام جمهوری اسلامی ایران و در بعد سیاسی  تبدیل به حکومت  مردم سالار دینی و حاکمیت مردم بر سرنوشت خود شده است و  جمهوری اسلامی ایران توانسته است الگوی عدالت خواهی و آزادی بخش برای جوامع اسلامی ارائه نماید  و در بعد فرهنگی توانسته است فرهنگ مقاومت را بوجود آورد  و گفتمان انقلابی که حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری به دنبال آن بوده اند  ، در مقابل دو گفتمان دیگر  به  گفتمان برتر و غالب در جهان اسلام  تبدیل شده است .

مراسم اختتامیه دوازدهمین دوره از انتخاب کتاب سال پاسداران اهل قلم با سخنرانی  سردار سرلشکر پاسدار دکتر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری برگزار شد. سرلشکر صفوی در این مراسم با موضوع تاثیر نویسنده و کتاب بر  تعمیق اقتدار فرهنگی و تمدن نوین اسلامی سخن گفت  و با اشاره به مولفه های تمدن اسلامی گفت:
فرهنگ و تمدن دو مولفه اساسی برای حفظ  هویت ملی و ارزشهای فرهنگی و اسلامی ملت بزرگ و تمدن ساز ایران است.
وی ادامه داد:
 هویت انسان ها و هر جامعه ای  متاثر از فرهنگ ، تاریخ و ارزشها و هنرهای آن جامعه است.
سرلشکر صفوی با اشاره به مفهوم هویت ملی گفت:
هویت ملی یک مفهوم پویا و پیش رونده است  و جوامع مختلف بر اساس دریافتهای فرهنگی و علمی و هنری و شعر و ادبیات هویت خود را می سازند .
وی ادامه داد:
پیدایش علوم مختلف و باورهای انسانی و اعتقادی در طول زمان دستمایه شکل دهی اندیشه و تبدیل آن  به سازه های انسانی و معماریهای بزرگ از طریق کتاب شده است .
سرلشکر صفوی افزود:
مفاهیم اخلاقی و انسانی و تاثیر آن  بر فضای فکری جامعه و رشد ارزشها و فضائل اخلاقی جامعه متاثر از آثار مکتوب انسانهای متعالی و خردمند و عارفان بحق است که جامعه را بسوی دوری از رذایل اخلاقی  و تقرب به اخلاق و رفتار اجتماعی  توام با مهربانی – گذشت و ایثار سوق می دهند و تولید کتاب  و آثار ادبی ، هنری و شعر وحماسه  در گذشت زمان باعث بهبود شاخص های  زندگی فرهنگی انسان ها می شود.
سرلشکر صفوی با اشاره به تاثیر متقابل  خدمات نشر کتاب و بعد فرهنگی جامعه گفت:
اگر به تاثیر متقابل خدمات  نشر کتاب  و بعد فرهنگی هر جامعه و تاثیر آن بر هویت ملی اذعان داشته باشیم  بایستی بگوئیم اگر جامعه ای  فاقد تولیدات نشر ( کتاب و مقالات و نشریات)  باشد به نا چار از فضای فکری و مرجع فکری بیگانگان  تاثیر می پذیرد که در دراز مدت مغلوب فرهنگی می شود .
دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری در ادامه با گریزی بر گفتمان های حاکم در بعد ملی و منطقه غرب آسیا و جهان اسلام طی دو قرن گذشته گفت:
طی دو قرن گذشته  در مقیاس ملی در داخل کشور  و در مقیاس منطقه غرب آسیا و در مقیاس جهان اسلام سه نوع گفتمان فرهنگی سیاسی رایج شده است.
وی افزود:
گفتمان غرب گرایی با این استدلال که غرب با برتری  اقتصادی ، فناوری و نظامی به قدرت برتر جهان تبدیل شده است چاره ای جز تسلیم شدن و یا پیروی از غرب  نمی دیدید. از سوی دیگر گفتمان دیگری به نام اصلاحات در جهان اسلام در پی به روز کردن نظام آموزشی و بهبود شرایط اقتصادی خصوصا در حوزه تولید و تکنولوژی و تعامل سازنده با بلوک غرب بوده است و در ایران مرحوم میرزا تقی خان امیرکبیر پیشتاز این طیف گفتمان  و در قرن حاضر امثال مرحوم مهندس بازرگان از  چهره های شاخص  گفتمان اصلاحات و تلفیق اسلام با علوم غرب بود.
سرلشکر صفوی با اشاره به شکل گیری گفتمان سومی در قرن حاضر با عنوان گفتمان انقلابی ، گفت:
 گفتمان انقلابی در جهان اسلام  در پی مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی  و غربی و بر قراری عدالت  و قسط اجتماعی   شکل گرفت که خواهان  تغییر و تحول  اساسی  در ساختار سیاسی حکومتها  و مناسبات  فرهنگی اجتماعی  و روابط خارجی بوده است.
وی افزود:
از چهره های پیشتاز این گفتمان انقلابی  سید جمال الدین حسینی اسد آبادی  و در قرن  معاصر  حضرت امام خمینی (ره)  و در حال حاضر مقام معظم رهبری  حضرت امام خامنه ای سکان دار این گفتمان هستند  و به واسطه این گفتمان انقلابی  تمدن نوین اسلامی را در بعد فرهنگی، فرهنگ مقاومت نهادینه کردیم.
سرلشکر صفوی با اشاره به این مطلب که طی 40 سال حکومت ، ملت و کشورمان را حفظ کردیم، تصریح کرد: فرهنگ مقاومت اسلامی از ایران به سوریه، لبنان، یمن و عراق رسانده شد . به نحوی که دولت سوریه توانست 85 ماه در برابر دشمنان مقاومت کندو این فرهنگ از ایران وارد آن سوی مرزها شد و توانست سوریه را نجات دهد. هر چند مستشاران ما هم به سوریه رفتند ولی آنها باور کرده بودند فرهنگ مقاومت جواب می‌دهد و اکنون این فرهنگ وارد منطقه شده است.
سرلشکر صفوی در تشریح تمدن نوین اسلامی و الزامات آن گفت:
در حقیقت تمدن نوین اسلامی به معنای  تاثیر پذیری فکری ملت ها از اسلام  است   و لازمه آن تربیت نسل انقلابی با ویژگیهای شجاعت ،سواد،تدیّن و  دارای ابتکار و  پیش‌گام، خودباور، غیور در هر کشوری است   که انگیزه کافی برای حرکت داشته باشند.
وی افزود:
 جمعیت یک میلیارد و ششصد و بیست میلیون مسلمان  جهان اسلام با داشتن فرهنگ و تمدن اسلام پتانسیل عظیمی می باشد  و در حقیقت تمدن نوین اسلامی مورد نیاز و انتظار نخبگان و اندیشمندان از شرق آسیا از اندونزی تا شمال آفریقا است و آرزوی تمامی خردمندان جهان اسلام ، تمدن نوین اسلامی است که با عث قدرت و همگرایی ملت های مسلمان  و آینده سازی جهان اسلام  می گردد.
 وی افزود:
گفتمان انقلابی  در نظام جمهوری اسلامی ایران و در بعد سیاسی  تبدیل به حکومت  مردم سالار دینی و حاکمیت مردم بر سرنوشت خود شده است و  جمهوری اسلامی ایران توانسته است الگوی عدالت خواهی و آزادی بخش برای جوامع اسلامی ارائه نماید  و در بعد فرهنگی توانسته است فرهنگ مقاومت را بوجود آورد  و گفتمان انقلابی که حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری به دنبال آن بوده اند  ، در مقابل دو گفتمان دیگر  به  گفتمان برتر و غالب در جهان اسلام  تبدیل شده است .
وی ادامه داد:
جمهوری اسلامی ایران علاوه بر آنکه توانسته  در زمینه ارائه تمدن نوین اسلامی پیشتاز باشد ،در این زمینه الگویی برای  حکومت مردم سالار دینی  ارائه  کرده  و  در وحدت جهان اسلام گام های عملی را برداشته است.