چهارشنبه, 29 فروردين 1397 10:21

دکترسیدیحیی صفوی: تا بیست سال آینده با چالش کمبود منابع آب مواجه خواهیم بود

دکترصفوی ، استاد جغرافیای سیاسی تأکید کرد:
بدون تردید  ملت و کشور عزیز ما ایران و دولت ما طی بیست سال آینده با چالش کمبود منابع آبی مواجه خواهند بود  و چالش کمبود منابع آبی وضعیت تولیدات کشاورزی، محیط زیست و صنایع کشور که احتیاج به آب دارند و همچنین آب شرب جمعیت کنونی هشتاد  و یک میلیون نفری و جمعیت 150میلیونی ایران در آینده را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

دکتر سید یحیی صفوی در حاشیه درس دکتری یکی از دانشگاه های کشور   ، در  تحلیل وضعیت آبی ایران و منطقه  اظهار داشت:
ما با چالش کمبود منابع‌آبی و خشکسالی مواجهیم و احتمال دارد طی بیست سال آینده از یک اقلیم نیمه خشک به سمت اقلیم خشک حرکت کنیم، بنابراین دولت و بخش خصوصی باید در برنامه‌های ششم و هفتم توسعه کشور برای تأمین منابع آب و مدیریت آب به‌خصوص در بخش‌های شرب ، کشاورزی و  صنعت  بیش از بیست استان کشور ، سرمایه‌گذاری لازم را انجام بدهند  تا با مشکلات جدی مواجه نشویم.
عضو هیئت مؤسس انجمن ژئوپلیتیک ایران افزود:
از بزرگترین و ارزشمندترین ظرفیت‌های کشور ما وجود دو منبع عظیم آبی دریای عمان و خلیج فارس و دریای خزر  و توپوگرافی و وجود رشته‌کوههای عظیم البرز و زاگرس و قرارداشتن در مسیر جریان‌های هوایی مختلف که از شمال غرب و جنوب کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهند و همچنین وجود تنوع اقلیمی تقریباً چهارفصل در ایران که باعث تنوع محصولات کشاورزی می شود، از جمله امتیازات کشور عزیزمان ایران به‌شمار می رود.
دکترصفوی ، استاد جغرافیای سیاسی تأکید کرد:
بدون تردید  ملت و کشور عزیز ما ایران و دولت ما طی بیست سال آینده با چالش کمبود منابع آبی مواجه خواهند بود  و چالش کمبود منابع آبی وضعیت تولیدات کشاورزی، محیط زیست و صنایع کشور که احتیاج به آب دارند و همچنین آب شرب جمعیت کنونی هشتاد  و یک میلیون نفری و جمعیت 150میلیونی ایران در آینده را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
رییس اتحادیه انجمن‌های علوم جغرافیایی در تشریح فرصت های ایران برای برون‌رفت از این چالش افزود:
کنترل آب‌های مرزی یکی از فرصت‌های ما است، هم اکنون حدود 10 میلیارد متر مکعب آب از ایران خارج می‌شود که با سیاست های وزارت نیرو و سرمایه‌گذاری های لازم می‌توان حدأقل 3 تا 5 میلیارد از آن را بدون تنش با کشورهای همسایه به‌داخل کشور برگرداند ، البته حدود 9 میلیارد متر مکعب هم از کشورهای همسایه  ایران وارد می شود که آنهم لازم به دیپلماسی  فعال با همسایگان  ، خصوصا با جمهوری اسلامی افغانستان دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع) تأکید کرد:
تغییر در الگوهای کشت  کشاورزی، فرهنگ سازی عمومی مردم عزیزمان برای کاهش مصرف آب، مدیریت منابع آبی موجود، شیرین کردن آب از حوزه‌های دریای عمان، خلیج فارس و دریای خزر و انتقال آن به حوزه های فلات  مرکزی ایران مثل کرمان ، یزد و شیراز و اصفهان و سمنان و استفاده از انرژی هسته‌ای و یا انرژی خورشیدی برای شیرین‌کردن آب حوزه های فوق از جمله فرصت‌ها و راهکارهای غلبه بر چالش ها به شمار می‌روند.
وی با تأکید بر ضرورت جذب سرمایه‌گذاری‌های  بخش خصوصی  و خارجی به عنوان یکی از راهکارها اظهار داشت:
جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی برای تأمین  منابع  انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان و  احداث سدها و شبکه انتقال آب از پشت سدها برای آب شرب و توسعه کشت و صنعت در پایین‌دست سدها و مناطق حاصلخیز غرب کشور(پروژه گرمسیری از سرپل ذهاب تا قصرشیرین و مناطق مرزی ایلام) و  انتقال آب سد کرخه برای  دشت عین‌خوش و دشت آزادگان بسیار مفید و مؤثر خواهد بود، البته این سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی بایستی با افزایش قیمت آب خصوصا در بخش صنعتی و استفاده برای کارخانجات فولاد و پتروشیمی و یا  معادن و ... همراه باشد.
وی در پایان بر اهمیت برقراری دیپلماسی فعال با کشورهای همسایه  تاکید و اظهار داشت :
دیپلماسی فعال با کشورهای همسایه دارای ذخایر عظیم آب و انتقال آب از کشورهای همسایه در مناطق شمال‌شرق، شمال‌غرب و غرب کشور به ایران با توجه به مسائل پیچیده سیاسی، اقتصادی و امنیتی بسیار اهمیت دارد، به‌طوری که ایران در مقابل دریافت آب، با آنها تبادل گاز یا حتی تبادل انرژی برق داشته باشد که البته احتیاج به تامل و بررسی های همه جانبه سیاسی ، اقتصادی و حتی امنیتی در سطح سیاستگذاری های کلان کشور تا بیست سال آینده دارد.