شنبه, 08 ارديبهشت 1397 09:11

باحضور دكترسيدرحيم صفوي؛ اعضاي اتحاديه انجمن هاي علوم جغرافيايي از استان سيستان و بلوچستان بازديد كردند

 


اعضاي هيئت مديره اتحاديه انجمن هاي علوم جغرافيايي با حضور دكترسيديحيي(رحيم)صفوي رييس اين اتحاديه از بخش هاي مختلف استان سيستان و بلوچستان بازديد كردند.

دكتر سيديحيي صفوي رييس اتحاديه انجمن هاي علوم جغرافيايي درتشريح اهداف و دلايل اين سفر علمي گفت:

پاسخ علمي بسياري از مشكلات كشور را بايد در علوم جغرافيايي جستجو كرد، ما مي خواهيم اين اتحاديه را از مباحث نظري به حوزه هاي عملي و كاربردي نزديك كنيم و با كمك فكري و علمي گامي در جهت حل برخي از مشكلات مردم برداريم.

وي با اشاره به ظرفيت بالاي علمي ١٤ انجمن علوم جغرافيايي عضو اين اتحاديه متشكل از حدود ٢٠٠٠ نفر استاد و دانشجوي مقاطع دكتري و كارشناسي ارشد، خاطرنشان ساخت:

يكي از اهداف اين سفر آشنايي اعضاي هيئت مديره اتحاديه و رؤساي انجمن هاي علوم جغرافيايي از استان پهناور سيستان و بلوچستان و مشاهده ميداني مشكلاتي است كه به زندگي مردم نجيب و صبور اين استان خسارت وارد كرده است.

استاد دانشگاه جامع امام حسين(ع) با بيان اينكه ظرفيت هاي بومي اين استان زمينه هاي رشد و توسعه يافتگي را فراهم مي كند، افزود:

استان سيستان و بلوچستان یک استان زرخیز با ظرفیت‌های گسترده و منحصربفرد است. ساحل اقیانوسی، معادن بزرگ و غني سنگ آهن، طلا، انتيموان، سنگ هاي قيمتي و...، مناظر و مناطق بكر و دست نخورده گردشگري، انرژي باد و خورشيدي، و موقعيت ترانزيتي از جمله ظرفيت هاي منحصربفرد اين استان پهناور است كه تمركز بر آنها توأم با مديريت جهادي و انقلابي و برنامه ريزي عقلايي، اين استان را با جهشي بزرگ در حوزه پيشرفت و آباداني مواجه خواهد ساخت.

دكتر صفوي با اشاره به عقب ماندگي تاريخي اين استان تصريح كرد:

ريشه مشكلات و عقب ماندگي در اين استان آنقدر عميق است كه با بودجه هاي فعلي و تخصيص هاي جاري، نمي توان اين استان را به آباداني رساند. بلكه بايد با اختصاص يك اعتبار خاص و همت انقلابي و عقلانيت و فكر جهادي اين استان را به جايگاه شايسته اش رساند.

رييس اتحاديه انجمن هاي علوم جغرافيايي با اشاره به تاريخ كهن مردم استان سيستان و بلوچستان خاطرنشان ساخت:

مردم اين استان در طول تاريخ همواره با غيرت و شجاعت از وطنشان دفاع كرده اند. شجاعت مردم اين استان در مبارزاتشان با انگليسي ها و حمايت ٤٠ ساله شان از انقلاب و نظام اسلامي، تاريخ اين منطقه را به يك سند افتخار تبديل كرده است. 

وي تأكيد كرد:

مردم بلوچ و سيستاني از اصيل ترين و نجيب ترين اقوام آريايي هستند.

دكتر صفوي در ادامه با اشاره به مشكلات فراوان مردم اين استان در اثر بحران آب و خشكسالي گفت:

اقليم منطقه غرب آسيا از نيمه خشك به سمت خشكسالي در حال حركت است و احتمالا سال به سال وضعيت كم آبي در كل منطقه تشديد خواهد شد، در چنين شرايطي بايد به دنبال ابزارها و راهكارهاي جايگزين باشيم كه آسيب مردم اين استان را به حداقل برساند؛ البته در كنار آن بايد با يك ديپلماسي فعال و جدي در بخش آب، حقابه ايران را از هيرمند دريافت كنيم.


اعضاي هيئت مديره اتحاديه انجمن هاي علوم جغرافيايي در اين سفر سه روزه، از ديوار مرزي شرق سيستان،بستر درياچه هامون، چاه نيمه، روستاي قلعه نو و پروژه هاي تحقيقاتي دانشگاه زابل بازديد كردند و در پايان اين سفر تفاهمنامه همكاري علمي ميان اتحاديه انجمن هاي علوم جغرافيايي و دانشگاه زابل به امضا رسيد.

گفتني است اتحاديه انجمن هاي علوم جغرافيايي متشكل از انجمن هاي جغرافيا و برنامه ريزي شهري ايران، انجمن جغرافيا و برنامه ريزي مرزي ايران، جغرافيا و برنامه ريزي روستايي ايران، انجمن ژئوپليتيك ايران، انجمن مخاطره شناسي ايران، انجمن ايراني ژئومورفولوژي، انجمن سامانه هاي اطلاعات مكاني ايران، انجمن گردشگري ايران، انجمن پدافند غير عامل ايران، انجمن سنجش از دور، انجمن توسعه روستايي و انجمن اقليم شناسي،از سال ١٣٩٦ تأسيس شده است/پايان خبر