چهارشنبه, 12 ارديبهشت 1397 08:55

دکتر صفوی :حوزه آموزش اززیر ساخت های اصلی علم و تحقیق در کشور می باشد/ظرفیت عظیم اساتید و معلمین پشتوانه ای برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی است

نظام آموزش و پرورش، دانشگاه ها  و اساتید و معلمان از ارکان و زیر ساخت های اصلی علم و تحقیق در کشور می باشند  و تولید ، بویژه تولید علم و دانش بدون در نظر گرفتن زیر ساخت های اساسی در هر حوزه ای ممکن نمی باشد  و هر اقدامی در جهت ارتقاء این زیر ساخت های حیاتی و گام های اثر گذار و مرتبط می تواند موجب غنای نظام تولید علم و دانش در کشور و در نتیجه پیشرفت  و توسعه ملی  گردد.

دکتر سید یحیی صفوی ، استاد تمام  جغرافیای سیاسی  طی یادداشتی فرا رسیدن روز معلم را به  تلاشگران عرصه علم و دانش تبریک گفت. در این یادداشت آمده است:
اندیشه و تفکر در طول تاریخ علاوه بر آنکه تعیین کننده راهبرد ملت ها در برخورد با موضوعات مختلف بوده است ، از سوی دیگر آماج حملات اندک گروهی بوده است که همواره تعالی ، روشنگری و اندیشه را مخالف اهداف خود می دیده اند و از این رو است که در واپسین لحظه‌های نیمه‌شب یازدهم اردیبهشت 1358 در سکوت شب، آیت‌الله «مرتضی مطهری» از رهبران بزرگ انقلاب به دست گروه تروریستی فرقان، به خاک و خون کشیده شد‌ و بعد ازآن این روز به نام روز معلم نام‌گذاری شد.
دوازدهم اردیبهشت گرامیداشت بزرگ مردان و زنانی  است که در عرصه علم و دانش و اعتلای فرهنگ این مرز و بوم  نقش آفرین اصلی هستند  و پرچم فرهنگی کشور را به اهتزاز در می آورند.
معلمین و اساتید  در حقیقت  متعلق به سطح اعلای فرهنگ جامعه هستند که جوهره و ماده خام انسانی را تبدیل به انسانی در تراز بالا ، فعال ، سازنده ، جوشان و متحرک و عالم تبدیل می کنند و حقیقتا کار این قشر زحمت کش متمرکز بر روی فکر و  اندیشه انسانها است.
ظرفیت عظیم انسانی اساتید و معلمین زحمت کش ایران اسلامی پشتوانه عظیمی برای  ارتقاء فرهنگ ، دانش و پتانسیل بالایی برای دست یابی کشور به تمدن نوین اسلامی است که بدون تردید مسیر سخت تلاش و دستیابی به اهداف بالای کشور در ارتقاء سطح دانش ملی و  استراتژیک و حفظ  و ارتقاء جایگاه  تمدنی و ملی کشور را هموار می سازد.
 معلمین و اساتید عزیز کشورمان  در سال های مختلف مجاهدت در این سنگر  عظیم الهی نشان داده اند که نگاه آنان به  جایگاه رفیع معلمی نگاهی ورای حرفه و شغل می باشد  و تلاش و کوشش وصف ناپذیر آنها در تربیت نسلی اثر گذار همراه با تربیتی اسلامی ایرانی  بدور از نگاه مادی ، نابرابری های زندگی روزمره  و تنگناهای ناشی از پیچ و خم زندگی است و  البته که بایستی در جهت تکریم  و گرامیداشت آنها گامهای جدی و اثر گذار برداشت ، و همه ما بایستی  خود را مدیون  آنها بدانیم و از سوی دیگر قدر دان اساتید و معلمان دوران خود باشیم .
دور از انصاف نیست که به معلمین و اساتید واژه انسان های حماسه ساز و تاریخ ساز اطلاق گردد ، چرا که در طول  تاریخ ، اندیشه ، نگاه و طرز تفکر و اقدام  انسان های حماسه ساز  و ملی منبعث از تلاش معلمین  و بزرگ مردانی است که به اندیشه های انسانی فکر و جهت داده اند.
پس از گذشت نزدیک به چهار دهه از بزرگترین رویداد پس از ورود اسلام به ایران ، رخ  دادن قیام انقلابی و اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره)  و تاثیر گذاری این انقلاب در بعد ملی و اثرات آن در منطقه  و تاثیر گذاری و شرکت  در معادلات سیاسی جهان   و در کنار آن رویش نسل های جدید ،نقش متفکران ، خواص جامعه به چشم انداز آینده نقش محوری و تعیین کننده ای است که تعیین کنند چه نسلی را برای چه جامعه ای بایستی تربیت کنند .
دراین بین و در  ترکیب نقش های اجتماعی نقش معلمی نقشی فراتر از سایر نقش ها است  و نبایستی با سایر فعالیت های اجتماعی مورد قیاس قرار گیرد ، چرا که عملکرد معلمین و اساتید عزیز می تواند منجر به پیدایش محصولات فکری و آینده سازی بهتر برای کشور  و تربیت نسلی با اندیشه های متعالی و ذهن هایی جستجو گر  گردد، نسلی که در مسیر رشد و توسعه از هیچ تلاش و کوششی فرو گذار نبوده و پایبند به اهداف و آرمان های کشورمان باشند و در این مسیر شناخت نیازهای انسانی آینده کشور و تلاش برای تربیت نسل  متناسب با آینده اجتناب ناپذیر است.
در دنیای پیچیده امروز که مادیات بدنبال پایمال کردن اخلاقیات و معنویات است  تربیت در کنار تعلیم می تواند نقش کلیدی در احیای اخلاق و معنویات جامعه ایفا کند و بایستی اعتقاد  داشت راه نجات بشر از مسیر اخلاق و بازگشت به معنویات عبور می کند.
نظام آموزش و پرورش، دانشگاه ها  و اساتید و معلمان از ارکان و زیر ساخت های اصلی علم و تحقیق در کشور می باشند  و تولید ، بویژه تولید علم و دانش بدون در نظر گرفتن زیر ساخت های اساسی در هر حوزه ای ممکن نمی باشد  و هر اقدامی در جهت ارتقاء این زیر ساخت های حیاتی و گام های اثر گذار و مرتبط می تواند موجب غنای نظام تولید علم و دانش در کشور و در نتیجه پیشرفت  و توسعه ملی  گردد.