چهارشنبه, 22 خرداد 1398 06:59

سرلشکر صفوی : شکل گیری ائتلاف منطقه ای بين ايران عراق و سوريه براي ايجاد امنيت پايدار در مقابل تروريست ها و تهديدات خارجي،یک تفكر و طرح راهبردي است / عراق و سوريه مکمل استراتژیک ایران هستند

محور ايران عراق سوريه مديترانه يك محور اقتصادي سياسي امنيتي و دفاعي در مقابل رژیم صهیونیستی و آمریکا است. عراق و سوريه مکمل استراتژیک ایران هستند و بازار ٦٠ ميليون نفري عراق و سوريه مي تواند براي صادرات ايران هدف باشد و ظرفيت صادراتي ١٠ ميليارد دلاري ايران در سال گذشته مي تواند به ٢٠ ميليارد دلار فقط براي عراق برسد.

سردار سرلشکر پاسدار دکتر سید یحیی صفوی ،دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا به همراه اساتيد و دانشجويان مقطع دكتري دانشگاه عالي دفاع ملي از زيرساخت هاي اقتصادي استان خوزستان و  مناطق عملیاتی دفاع مقدس بازديد كردند.
سرلشكر صفوي با حضور در حاشيه رودخانه كارون(محل عبور لشكر ٣ زرهي عراق در منطقه پل مارد و حفار براي تصرف آبادان) و يادمان عمليات والفجر٨ و شلمچه، ضمن زيارت از مزار شهداي دفاع مقدس، عمليات هاي ثامن الائمه(شكستن حصر آبادان) بيت المقدس(آزادسازي خرمشهر)والفجر ٨ كربلاي ٤ و كربلاي ٥ را تشريح كرد.
سرلشکر صفوی در جلسه  با برخی مسئولان استان خوزستان و دانشجویان دانشگاه عالی دفاع ملی حاضر در این برنامه  با اشاره به ظرفیت های استان خوزستان و لزوم رویکرد توسعه محوری در روابط اقتصادی  گفت:
محور ايران عراق سوريه مديترانه يك محور اقتصادي سياسي امنيتي و دفاعي در مقابل رژیم صهیونیستی و آمریکا است. عراق و سوريه مکمل استراتژیک ایران هستند و بازار ٦٠ ميليون نفري عراق و سوريه مي تواند براي صادرات ايران هدف باشد و ظرفيت صادراتي ١٠ ميليارد دلاري ايران در سال گذشته مي تواند به ٢٠ ميليارد دلار فقط براي عراق برسد.
وی افزود:
استان خوزستان پس از تهران دومین منطقه حیاتی ایران است ،مفهوم مناطق حیاتی آن است که اگر آن منطقه از دست رفت ادامه حیات سیاسی دولت و حکومت سخت می شود.
این استاد جغرافیای سیاسی و ژئوپليتيك دانشگاه جامع امام حسين عليه السلام، با تأكيد به لزوم تدوین راهبرد سی ساله مناطق آزاد افزود:
سرمایه گذاران خارجی برای مدت زمان کوتاه بدنبال سرمایه گذاری در منطقه خوزستان نیستند ،اگر می توانید راهبرد  سیاسی و اقتصادی و زيرساخت هاي لازم را براي سرمايه گذاري آماده كنيد.
مشاور عالی مقام معظم رهبری با بر شمردن پتانسیل های تجاری و اقتصادی در روابط با کشور عراق افزود:
گستردگی مرز زمینی ایران با عراق و همچنین تردد میلیونی زائران از مرزهای جمهوری اسلامی ایران به اماکن مقدس در عراق  ظرفیت ها و پتانسل های خوبی برای توسعه تجارت با کشور عراق است . احتمالا زائران اربعين امسال چه ايراني و چه از كشورهاي پاكستان افغانستان آذربايجان به دو برابر خواهد رسيد و حتي شايد مجموعه زائران عراقي و غير عراقي اربعين به بيش از ٢٠ ميليون نفر برسد  بنابراين امكانات استان خوزستان هم بايد افزايش يابد.
وی افزود:
ايران و عراق بيش از ١٦٠٠كيلومتر مرز دريايي و خشكي دارند كه ٦٠٠ كيلومتر ان در استان خوزستان است(٤٠٠كيلومتر مرز خشكي و ٢٠٠ كيومتر مرز آبي)، مرز خشكي محور دزفول به سمت عراق، اهواز به سمت عراق، و خرمشهر و آبادان به عراق مي تواند محور صادراتي باشد. همچنين اگر بتوانيم راه آهن را از مرز خسروی به بغداد و یا خرمشهر به بصره  متصل کنیم در حقيقت كشورهاي آسيای ميانه را از محور  ایران ، عراق – سوریه به مدیترانه متصل مي كنيم  این یک مفهوم ژئواكونوميك دارد كه ميلياردها دلار حق ترانزيت را نصيب كشور مي كند.
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا  با اشاره به مديريت بحران سيل اخير در استان خوزستان گفت:
مردم غيور و سلحشور استان خوزستان همان طور كه در جنگ با دشمن بعثي در دوران دفاع مقدس از خود حماسه و جانفشاني نشان دادند، در جنگ با آب در بحران سيل اخير نيز مسئولان، مديران، فرماندهان و مردم ارزشمند استان خوزستان خوش درخشيدند و بحمدالله با تدبير، انسجام و همت جهادي و انقلابي بحران سيل در استان خوزستان مديريت شد.