Print this page
یکشنبه, 17 تیر 777 10:57

متن کامل سخنرانی سرلشکر صفوی در نماز جمعه تهران ، بمناسبت هفته دفاع مقدس

سردار سرلشکر پاسدار دکتر سید یحیی صفوی ، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا ، بمناسبت هفته دفاع مقدس پیش از خظبه های نماز جمع تهران به ایراد سخنرانی پرداخت.

متن کامل سخنان ایشان به شرح زیر است:

مقدمه
دو رخداد پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ملت صبور و شجاع ایران به رهبری ولایت فقیه و خون پاک شهیدان ملت ایران، نظام سلطه را در منطقه غرب آسیا و در جهان به هم ریخت. این پیروزی‌های بزرگ و حتی مدافعان حرم نشئت‌گرفته از منطق و عاشورای حسینی است، و ارزش‌های برآمده از آن که حقیقتاً کربلای ایران و هشت سال دفاع مقدس در راستای آن مفهوم پیدا می‌کند. فرزندان شما که در ارتش و سپاه و بسیج و جهاد سازندگی در شلمچه و فاو و فکه و غرب کشور جنگیدند، اگر در روز عاشورا بودند در کنار حضرت حسین‌بن علی(ع) می‌جنگیدند. دو روز قبل سخنان حکیمانه و عارفانه مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای را با موکب‌داران عراقی و خادمان زائران حسینی دیدید و شنیدید. سال قبل که به توفیق الهی به همراه خانواده‌ام در راهپیمایی اربعین حسینی مشرف بودم و بعد از آن خدمت آیت‌الله ناصری دولت‌آبادی در اصفهان رسیدم، از ایشان که یک آیت‌الله عابد ربانی است سؤال کردم فلسفه این راهپیمایی چیست؟
ایشان فرمودند یکی از شعارهای حضرت مهدی(عج) در زمان ظهور و قیام این است که «انا ابن الحسین»؛ یعنی من فرزند حسینم. در این راهپیمایی چندین میلیونی اربعین که سال به سال هم بیشتر می‌شود، مردم جهان باید معرفت آشنایی حضرت حسین(ع) و قیام عاشورا را پیدا کنند تا بعد بتوانند به معرفت حضرت مهدی(عج) برسند.
شما در کتاب‌ها خوانده و یا در منبرها شنیده‌اید که یکی از شعارهای حضرت مهدی(عج)، و شاید بر پرچم‌هایشان نوشته شده باشد: «یا لثارت الحسین»؛ یعنی بیایید به خونخواهی حسین. یعنی فلسفه عاشورا با فلسفه قیام حضرت مهدی(ع) پیوند دارد و آنچه را که ما در زمان خودمان در این سی چهل سال در منطقه می‌بینیم از مسائل سوریه و عراق و فلسطین و یمن و پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس شاید زمینه‌هایی برای ظهور حضرتش باشد.
اعتقاد من این است همان‌طور که خون فرزندان شما در ارتش و سپاه و بسیج و جهاد سازندگی در هشت سال دفاع مقدس راه کربلا را باز کرد و هر ساله میلیون‌ها نفر در اربعین حسینی به آنجا می‌روند، خون شهدای مدافع حرم نیز راه قدس را باز خواهد کرد به فضل و عنایت الهی.
 یادتان هست که حضرت امام(ره) فرمودند ((راه قدس از کربلا میگذرد )) و حضرت آقا فرمودند «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»؛ این یک وعده تحقق‌پذیری است که خداوند می‌خواهد نصیب مسلمین کند.
عنوان سخنرانی بنده ؛ اقتدار تکاملی انقلاب اسلامی و افول قدرت و ذلت دشمنان اسلام است.
سؤال این است که هم‌اکنون پس از گذشت سی سال از پایان دفاع مقدس، آیا انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت در منطقه قوی‌تر شده یا دشمنان آن یعنی جبهه امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و دوستان امریکا و وابستگان منطقه‌ای آن‌ها؟
واقعیت این است که انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت با داشتن توانمندی‌ها و ظرفیت‌های عظیم مردمی و انسان‌هایی که هم از نظر شخصیتی هوشمند و شجاع و باایمان و باانگیزه هستند و اهداف حق‌طلبانه و عدالت‌خواهانه را دنبال می‌کنند، از متحدان و دوستان امریکا در منطقه قوی‌تر شده‌اند. حتی از امریکایی‌ها هم قوی‌تر شده‌اند، چرا که امریکایی‌ها و دوستانشان یک جریان سلطه‌گر شیطانی هستند. آن‌ها و برخی از کشورهای منطقه یک جریان سرکوبگر و ظالم و باطل و تجاوزگرند، برعکس متحدان انقلاب اسلامی که به حول و قوه الهی به‌دنبال اهداف حق‌طلبانه و ایجاد صلح و امنیت در کشورهایشان و در منطقه هستند؛ و در واقع جریانی مردمی‌اند که از حمایت مردمی نیز برخوردارند؛ یک جریان حق‌طلبی هستند که خداوند به آن‌ها وعده پیروزی داده است، چون این وعده تخلف‌ناپذیر الهی است که: «وَلِله الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِينَ» و «الْإِسْلَامُ يَعْلُو وَ لَا يُعْلَى عَلَيْهِ».

همه سیاستمداران و استراتژیست‌های منطقه‌ای و جهانی قدرت سیاسی و معنوی و مردمی انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت اسلامی را از دریایی مدیترانه، فلسطین، لبنان، سوریه و عراق تا دریای سرخ و اقیانوس هند، یعنی یمن مظلوم را درک می‌کنند. یعنی در سی سال گذشته راهبرد انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت در جنوب غرب آسیا توانسته است اهداف شیطانی امریکا و رژیم صهیونیستی و دست‌نشانده‌های آن‌ها را با شکست مواجه کند. آیا به‌راستی امریکایی‌ها پس از گذشت هجده سال از اشغال افغانستان مظلوم، توانسته‌اند امنیت، آسایش و رفاه را برای مردم افغان مهیا سازند؟ واقعیت این است که راهبرد امریکایی‌ها در افغانستان و عراق با شکست مواجه شده است. ائتلاف امریکایی‌ها برای سرنگونی دولت قانونی بشار اسد و راه‌اندازی داعش که به مدت هفت سال مسلمانان سنی و شیعه را در سوریه و عراق کشتند، و میلیاردها خسارت برای این کشورها به بار آوردند ، آیا راهبرد انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت، اهداف امریکایی‌ها را در سوریه و عراق با شکست مواجه کرد؟ زمانی که جرج بوش پسر به افغانستان و عراق لشکرکشی کرد و چند ده هزار نفر از مردم افغانستان و عراق را کشت، آیا رئیس‌جمهور پیشین عراق توانست محبوبیت کسب کند؟

به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور کنونی امریکا از تعادل رفتاری و عقلانیت و خردمندی که شایسته یک رئیس‌جمهور باشد خارج شده، با این توصیف این سؤال مهم مطرح می‌شود که آیا مردم امریکا گرفتار بدترین رئیس‌جمهور طی چهل سال گذشته نشده‌اند؟ شما مردم ایران و همه آگاهان سیاسی می‌دانید که هم طرح خاورمیانه بزرگ بوش پسر و هم طرح معامله قرن دونالد ترامپ رئیس‌جمهور کنونی امریکا با شکست مواجه شده است. امریکایی‌ها و جبهه متحدشان مجبور هستند از افغانستان و غرب آسیا عقب‌نشینی کنند؛ همان‌طور که ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی بعد از ده سال (۱۹۷۹م تا ۱۹۸۹م ) که در افغانستان بود، ملت افغان آن‌ها را بیرون کردند، امریکایی‌ها را نیز ملت مظلوم و مسلمان و مجاهد افغان بعد از 18 سال از افغانستان بیرون خواهند کرد.

به نظر می‌رسد که قدرت امریکا در منطقه غرب آسیا رو به افول و نزول است، و دوستان امریکا همچون رژیم صهیونیستی که یک زمانی شعار از نیل تا فرات را می‌داد هم‌اکنون به چه روزگاری رسیده است. شکست‌های این رژیم را شما در سی سال گذشته دیده‌اید؟ دوستان دیگر امریکا نیز مثل برخی کشورهای عربی که در یک راهبرد غلط با مشاوره صهیونیست‌ها و امریکایی‌ها فکر فروش میلیاردها دلار سلاح در ذهن آن‌ها انداخته‌اند، با تجاوز به یمن مظلوم و پنج سال کشتار مردم یمن و حتی محاصره همه راه‌ها و بنادر الحدیده و العدن که حتی مواد غذایی و دارو به مردم یمن نرسد، آیا این دو کشور عربی پیروز شدند یا مجبور هستند که از یمن عقب‌نشینی کنند و هیچ دستاوردی ندارند. پیشنهاد من این است که خردمندان کشورهای عربی تاریخ یمن و شجاعت و ایثارگری مردم یمن را بخوانند. یمنی‌ها چندین هزار نیروی مصری را که از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۷ یمن را اشغال کرده بودند، کشتند و آن‌ها را بیرون کردند. آن زمان ملک فیصل پادشاه عربستان و جمال عبدالناصر رئیس‌جمهور مصر بود. سعودی ها تاریخ حماسه و شجاعت مردم یمن را می‌دانند. و هم‌اکنون نیز یمنی‌ها با عملیات مقابله به مثل از خودشان دفاع مشروع می‌کنند و با مستکبران و ظالمانی که فرزندان آن‌ها را می‌کشند ، مقابله می کنند یک دفاع قانونی و مشروع است که ممکن است ادامه هم داشته باشد ، آیا سعودی ها و اماراتیها تحما آنرا دارند

واقعیت این است که امریکایی‌ها و متحدانشان و متجاوزان به فلسطین و یمن فرسوده و خسته شده‌اند، و از نظر نظامی و اقتصادی و سیاست‌ها و راهبردهایشان غلط بوده و شکست خورده است. اعتبار امریکا و این رژیم‌های دست‌نشانده از بین رفته است. این‌ها رژیم‌های غیرمردمی هستند. هم‌اکنون بازیگران اصلی منطقه دو جبهه است: یک جبهه انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت و جبهه دیگر امریکا و متحدانش؛ شما آن‌ها را با هم مقایسه کنید. شما رهبری شجاعانه سید حسن نصرالله را در لبنان با رهبری نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مقایسه کنید و ببینید کدام‌یک حرفشان حق‌طلبانه و عدالت‌خواهانه است؟ کدامشان شجاعت بیشتری دارند؟ آیا رهبران جبهه مقاومت با رهبران این کشورها قابل مقایسه‌اند؟ از نظر عقلانیت و از نظر قدرت نفوذ مردمی.

در جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی یکی از پرافتخارترین صحنه‌های اقتدار ملت ایران برای اولین‌بار طی دویست سال گذشته، آن است که انقلاب اسلامی و دولت و ملت ایران در دل معادله منطقه‌ای و توازن آن قرار گرفته‌اند. در پیروزی‌های منطقه حرف اول را می‌زنند. البته انقلاب اسلامی به رهبری خردمندانه حضرت امام و مقام معظم رهبری و ملت شجاع و صبور ایران همواره به‌دنبال صلح و امنیت پایدار در منطقه و در جهان بوده و هستند. البته نه آن صلحی که چند روز پیش آقای پمپئو در دیدار با مقامات عربستان سعودی از آن اسم برد و با دروغ و خدعه می‌خواهد افکار مردم منطقه و جهان را فریب دهد. آقای پمپئو قبلاً رئیس سازمان سیا بوده و کار آن‌ها فریب و خدعه و دروغ گفتن است. امریکایی‌ها می‌دانند که قدرت نوظهور انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت در حال اوج‌گیری است و قدرت امریکا و طرفدارانش در حال افول و نزول است. امریکایی‌ها در منطقه غرب آسیا و سیاستشان در رابطه با ایران با شکست مواجه شده‌اند و همچنین چه در مقیاس جهانی در تک قطبی‌سازی و هژومونی کردن قدرت با شکست مواجه شده‌اند و جهان به سمت چند قطبی شدن قدرت و چند جانبه‌گرایی حرکت می‌کند و در کل در مقابله با تحریم های ایران نیز شکست خواهند خورد به حول و قوه الهی .

آقای ترامپ به سرنوشت شش رئیس‌جمهور قبل از خودش که آمدند و رفتند و نتوانستند که اراده سیاسی خودشان را بر ملت و حکومت ایران تحمیل کنند دچار خواهد شد. ترامپ نیز با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست. رهبری قدرتمند و خردمندانه مقام معظم رهبری، اتحاد و یکپارچگی قوای سه گانه و نیروهای مسلح و ملت بزرگ ایران، سد تحریم‌های ظالمانه ایران را خواهد شکست و غرور و تکبر سیاستمداران امریکا را لگدمال خواهد کرد. ملت مؤمن، مقتدر و صبور ایران پس از سی سال که از پایان جنگ می‌گذرد، درس عزت، اقتدار و پیشرفت را به مردم جهان آموخته‌اند، و مردم جهان ملت ایران را ستایش می‌کنند. هیچ دولت ـ ملتی در یک قرن گذشته نتوانسته این حجم از چالش‌ها و بحران‌های داخلی و خارجی را مثل جنگ تحمیلی ، ترورها، فتنه‌های ۷۸ و ۸۸ را دنبال کند و با پیروزی بر آن‌ها غلبه کند. امریکایی‌ها انواع و اقسام حیله‌ها را برای ترور شخصیت‌ها و بزرگان ایران، تحمیل جنگ تحمیلی و هم‌اکنون این محاصره، جنگ و ترور اقتصادی را علیه ایران به کار گرفته‌اند، اما در همه قضایا شکست خورده‌اند، و حتی در یک مقابله به مثل در جریان‌های اخیر. آقای ترامپ هم بداند ملت ایران یک ملت متحد و یک قدرت الهی و شکست‌ناپذیر است، چرا که یک جریان مردمی حق‌طلب است و آن‌ها یک جریان شیطانی و تجاوزگر به حقوق بین الملل و باطل هستند.

ملت صبور و قدرتمند ایران فشارهای اقتصادی و سیاسی و تحریم‌ها را به فضل الهی پشت‌سر می‌گذارد و از این تنگناها عبور خواهد کرد و میراث ترامپ از ریاست‌جمهوری‌اش جز ظلم‌هایی که بر ملت ایران و سایر کشورهای منطقه روا داشته نیست که قطعاً ثمری به‌جز شکست، انزوا و اختلاف با متحدان تاریخی‌اش مثل اروپایی‌ها نخواهد داشت، و ترامپ تلخ‌ترین تجربه ریاست‌جمهوری امریکا خواهد شد و به حول و قوه الهی و در نتیجة ظلم‌هایی که کرده دچار بد عاقبتی خواهد شد. ملت ایران پس از گذشت سی سال از دوران عزتمند دفاع مقدس با روحیه‌ای صبورانه و شجاعانه و داشتن رهبری مقتدر و خردمند و شجاع، با حفظ اتحاد و انسجام قوای سه‌گانه و در یک ائتلاف با جبهه مقاومت ، با داشتن نیروهای نظامی ، هوشمند و قدرتمند، از انقلاب اسلامی و امنیت کشور و منافع ملی منطقه‌ای خودش دفاع می‌کند و با هوشیاری و فراست پاسخگوی همه سناریوهای تهدید می‌باشد و به حول و قوه الهی و با عنایت پروردگار و توجهات حضرت ولیعصر(عج) با عبور افتخار‌آمیز از مشکلات کنونی، ملت و کشور از این تنگنا عبور کند و پیروزی را در آغوش می گیرد و یک کشور مستقل، آباد، پیشرفته با امنیت و رفاه وآسایش، تمدن اسلامی را تا پنجاه سال آینده محقق کند که مقام معظم رهبری این بشارت را داده‌اند.

آنچه را که می‌گویم محصول عمر شصت و هفت سال و چهل سال مدیریت در سطوح مختلف سپاه است، و صادقانه با شما صحبت می‌کنم و به‌عنوان یکی از فرزندان دفاع مقدس بشارت و امید می‌دهم که ساختن تمدن نوین اسلامی شدنی است که دلایل آن را بیان می‌کنم. نمازگزاران و جوانان عزیز، در هفته آینده بیش از چهارمیلیون دانشجو و بیش از چهارده‌میلیون دانش‌آموز می‌خواهند به مدارس و دانشگاه‌ها بروند، تاریخ تمدن‌های بزرگ بشری نشان داده است که بروز و ظهور قدرت‌های بزرگ فرهنگی و تمدنی و ایجاد تغییر در ساختار و شاکله قدرت‌های فعلی جهان و ترسیم نقشه جدید سیاسی جهان در دهه‌های آینده بدون پشتوانه فلسفی، فکری، اعتقادی شدنی نیست. رخدادهای عظیم سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و علمی که تونسته‌اند جهان را تغییر دهند، همواره بر بستر و پایه یک جهان‌بینی، و برخوردار از منظومه‌های فکری، ارزشی، اخلاقی و انسانی و مبتنی بر فطرت بشری استوار بوده است. همه تحولات عمیق آینده را باید در ریشه‌های فرهنگی، فلسفی، اخلاقی و ایدئولوژی‌های پیشرو و الهام‌بخش انسانی و صلح‌خواه و عدالت‌خواه جستجو کرد. هرچه بناهای اعتقادی و انسانی که تکیه‌گاه مستحکم رخدادهای آینده هستند قوی‌تر باشند نظام‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی برآمده از آن هم بر پیش‌برندگی، تداوم و جاودانگی و تأثیرگذاری در معادلات جهانی بیشتری برخوردار خواهند شد.

انقلاب اسلامی و مجموعه کشورها و ملت‌های اسلامی مشتمل بر ۵۷ کشور، و مسلمانان ساکن در سایر کشورهای جهان، دارای آن‌چنان ظرفیت بی‌نظیری از توانمندی‌های فکری، انسانی، سیاسی و ژئوپلیتیکی هستند که می‌توانند با الهام‌گیری از اسلام ناب محمدی و الگوگیری از انقلاب اسلامی و دولت جمهوری اسلامی با یک همکاری نزدیک و هم‌گرایی بتوانند تمدن نوین اسلامی را تحقق بخشند و هندسه قدرت جهانی را به نفع ملت‌ها و کشورهای اسلامی تغییر دهند، و یک قطب قدرت تمدنی در قرن حاضر براساس عدالت و صلح‌خواهی در مقیاس منطقه‌ای و در مقیاس جهانی را شکل بدهند ؛ به فضل و عنایت الهی.
«وَ كَذلِكَ جَعَلْناكُمْ أُمَّةً وَسَطاً لِتَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ وَ يَكُونَ الرَّسُول‌ُ عَلَيْكُمْ شَهيداً»؛ رهبری ، ملت، دولت و حکومت ایران و انقلاب اسلامی یک الگویی است برای سایر ملت‌های اسلامی.
امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و انگلیسی‌ها تلاش کردند در مقابل حکومت اسلامی ایران دو دولت جعلی را در افغانستان و عراق و سوریه روی کار بیاورند، ولی هر دو با شکست مواجه شد. آن که ماند و قدرتمندتر شد ، حکومت برآمده از رأی ملت و انقلاب اسلامی بود.

به فضل و عنایت الهی با هوشمندی و استواری و صبوری ملت بزرگ ایران با مجاهدت‌های فراموش‌ناشدنی دویست‌هزار شهید، سیصدهزار جانباز و چهل‌هزار آزاده و پس از گذشت سی سال از دفاع مقدس، ملت ایران و انقلاب اسلامی به قدرت منطقه‌ای در غرب آسیا تبدیل شده است. این قدرت، قدرتی شکست‌ناپذیر است. اگر امریکایی‌ها به فکر توطئه‌ای باشند، ملت ایران پاسخ آن‌ها را از دریای مدیترانه تا دریای سرخ و اقیانوس هند خواهد داد. آمریکاییها سخنان سید حسن نصرالله را جدی بگیرند که هر حرکت ضد ایران، منطقه را دچار دگرگونی خواهد کرد. امریکایی‌ها خوب می‌دانند که ما از یک رهبر خردمند و شجاع و نیروهای مسلح قدرتمند برخورداریم. سیاست ایران سیاست ایجاد صلح و امنیت پایدار در منطقه غرب آسیا با خروج نیروهای تجاوزگر بیگانه است، و این سیاست رهبری و جمهوری اسلامی است. امیدواریم که دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ما بدانند که ایران هیچ قصد تهاجم و کشورگشایی ندارد، بلکه به‌دنبال استقرار صلح و امنیت پایدار و البته مدافع حق ملت‌های اسلامی است. رهبری انقلاب اسلامی ما فرمانده کل قوای ایران نیست بلکه فرمانده دفاع از  بلاد اسلامی فلسطین و عراق و سوریه و یمن است. امیدواریم که با فضل الهی و پیوند بین ملت‌های اسلامی و با عنایات خداوند متعال و توجهات حضرت بقیهًْ‌الله الاعظم، تمدن نوین اسلامی که زمینه‌ساز ظهور حضرت بقیهًْ‌الله است طی سال های آینده تشکیل شود .
                                              
                                                                  والسلام علیکم و رحمه الله